Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare autoturism detinut de firme
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare autoturism detinut de firme

Care sunt conditiile pentru vanzarea unui autoturism detinut de firma. varianta 1- amortizat; varianta 2- neamortizat. Multumesc!
ambele variante sunt corecte
Pretul de vanzare este conditionat in vreun fel sau este liber, stabilit de vanzator si cumparator? Multumesc!
Preturile de vanzare de autoturisme detinute de societati comerciale pot fi vandute si sub valorile de inventar ( valoare ramasa de amortizat sau costul de achizitie ) cu colectarea diferentelor de taxe.
Daca societatea isi asuma cheltuielile nedeductibile care conduc la marirea impozitului pe profit si colectarea diferentei de tva dintre cea inscrisa pe factura fiscala si cea minima la care autoturismul este instrainat este in regula.
Daca societatea nu isi asuma aceste costuri atunci:
- autoturismele se vand minim la costul inregistrat in contabilitatea societatii
- autoturismele se vand minim la valoarea ramasa de amortizat inregistrata in contabilitatea societatii.
magda2009 a scris:

Preturile de vanzare de autoturisme detinute de societati comerciale pot fi vandute si sub valorile de inventar ( valoare ramasa de amortizat sau costul de achizitie ) cu colectarea diferentelor de taxe.
Daca societatea isi asuma cheltuielile nedeductibile care conduc la marirea impozitului pe profit si colectarea diferentei de tva dintre cea inscrisa pe factura fiscala si cea minima la care autoturismul este instrainat este in regula.
Daca societatea nu isi asuma aceste costuri atunci:
- autoturismele se vand minim la costul inregistrat in contabilitatea societatii
- autoturismele se vand minim la valoarea ramasa de amortizat inregistrata in contabilitatea societatii.

colectarea diferentei de tva dintre cea inscrisa pe factura fiscala si cea minima la care autoturismul este instrainat

nu am inteles la ce v-ati referit :(, daca sunteti draguta sa exemplificati.Multumesc!