avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare autoturism detinut de firme
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare autoturism detinut de firme

Care sunt conditiile pentru vanzarea unui autoturism detinut de firma. varianta 1- amortizat; varianta 2- neamortizat. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: rodia , utilizator 17:30, 1 Septembrie 2010
ambele variante sunt corecte
Pretul de vanzare este conditionat in vreun fel sau este liber, stabilit de vanzator si cumparator? Multumesc!
Preturile de vanzare de autoturisme detinute de societati comerciale pot fi vandute si sub valorile de inventar ( valoare ramasa de amortizat sau costul de achizitie ) cu colectarea diferentelor de taxe.
Daca societatea isi asuma cheltuielile nedeductibile care conduc la marirea impozitului pe profit si colectarea diferentei de tva dintre cea inscrisa pe factura fiscala si cea minima la care autoturismul este instrainat este in regula.
Daca societatea nu isi asuma aceste costuri atunci:
- autoturismele se vand minim la costul inregistrat in contabilitatea societatii
- autoturismele se vand minim la valoarea ramasa de amortizat inregistrata in contabilitatea societatii.
magda2009 a scris:

Preturile de vanzare de autoturisme detinute de societati comerciale pot fi vandute si sub valorile de inventar ( valoare ramasa de amortizat sau costul de achizitie ) cu colectarea diferentelor de taxe.
Daca societatea isi asuma cheltuielile nedeductibile care conduc la marirea impozitului pe profit si colectarea diferentei de tva dintre cea inscrisa pe factura fiscala si cea minima la care autoturismul este instrainat este in regula.
Daca societatea nu isi asuma aceste costuri atunci:
- autoturismele se vand minim la costul inregistrat in contabilitatea societatii
- autoturismele se vand minim la valoarea ramasa de amortizat inregistrata in contabilitatea societatii.


colectarea diferentei de tva dintre cea inscrisa pe factura fiscala si cea minima la care autoturismul este instrainat

nu am inteles la ce v-ati referit :(, daca sunteti draguta sa exemplificati.Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare autoturism lorena2710 lorena2710 buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloace fixe georgix georgix 1 . As vrea sa aflu in ce conditii pot vinde un mijloc fix la persoane fizice? este legal cu factura si chitanta prin caserie? 2. Daca un angajat strica un ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijl fix sub valoare neamortizata DanielaPintea DanielaPintea Achizitie intracomunitara Mijloc Fix: 2133 = 404 2000 RON TVA (taxare inversa): 4426 = 4427 380 RON Problema: Vanzare Mijloc Fix la valoare < ... (vezi toată discuția)