Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare Mijl Fix sub Valoare NeAmortizata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare Mijl Fix sub Valoare NeAmortizata

Achizitie intracomunitara Mijloc Fix:
2133 = 404 2000 RON
TVA (taxare inversa):
4426 = 4427 380 RON
Problema: Vanzare Mijloc Fix la valoare < Valoarea NeAmortizata.
Vanzare Mijloc Fix:
411 = % 1785 RON
7583 1500 RON
4427 285 RON
Descarcare Gestiune:
2813 = 2133 200 RON (Valoare Amortizata)
6583 = 2133 1800 RON (Valoare NeAmortizata)
Intrebari:
1. Referitor Imp/profit: partea din 6583 = Valoare NeAmortizata - Valoare Vanzare = 1800 - 1500 = 300 RON este chelt nedeductibila? Iar partea din 6583 = Valoare Vanzare = 1500 RON este chelt deductibia la calculul Impozitului / profit?
2. Referitor TVA: avand in vedere ca Valoare Vanz < Valoare Contabila = Valoare NeAmortizata, deci TVA colectat mai mic, sunt obligat sa colectez/ajustez diferenta de TVA aferent intregii Valori NeAmortizate?

Multumesc.
Conform art. 24 alin. (15) din Codul fiscal si punct 715 din Normele de aprobare a Codului fiscal, valoarea ramasa neamortizata a mijloacelor fixe este deductibila fiscal. In situatia in care mijlocul fix se vinde la o valoare mai mica decat valoarea ramasa neamortizata,nu aveti obligatia sa colectati TVA la nivelul TVA-ului pe care societatea l-a dedus la data achizitiei utilajului (cod fiscal.art.149 alin 4) lit d.)
katica, utilizator
Multumesc mult.
Valoarea rămasă neamortizată, în cazul mijloacelor fixe amortizabile vândute, este deductibilă la calculul profitului impozabil în situaţia în care acestea sunt valorificate prin unităţi specializate sau prin licitaţie organizată potrivit legii - citat din HG 44/2004

Eu cred ca acei 300 nu reprezinta cheltuiala deductibila.

In ceea ce priveste TVA-ul, sunt de acord ca nu trebuie ajustat.
Trebuia facuta ajustarea in caz de casare.
Incepand cu anul 2007 a fost eliminata prevederea restrictiva referitoare la valorificarea mijloacelor fixe prin unitati specializate.
Modul de prezentare al/a @katica este cel corect. Aderarea la UE a schimbat modul absurd legat de nedeductibilitate promovat pana atunci.