avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare Mijl Fix sub Valoare NeAmortizata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare Mijl Fix sub Valoare NeAmortizata

Achizitie intracomunitara Mijloc Fix:
2133 = 404 2000 RON
TVA (taxare inversa):
4426 = 4427 380 RON
Problema: Vanzare Mijloc Fix la valoare < Valoarea NeAmortizata.
Vanzare Mijloc Fix:
411 = % 1785 RON
7583 1500 RON
4427 285 RON
Descarcare Gestiune:
2813 = 2133 200 RON (Valoare Amortizata)
6583 = 2133 1800 RON (Valoare NeAmortizata)
Intrebari:
1. Referitor Imp/profit: partea din 6583 = Valoare NeAmortizata - Valoare Vanzare = 1800 - 1500 = 300 RON este chelt nedeductibila? Iar partea din 6583 = Valoare Vanzare = 1500 RON este chelt deductibia la calculul Impozitului / profit?
2. Referitor TVA: avand in vedere ca Valoare Vanz < Valoare Contabila = Valoare NeAmortizata, deci TVA colectat mai mic, sunt obligat sa colectez/ajustez diferenta de TVA aferent intregii Valori NeAmortizate?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:10, 17 Octombrie 2009
eu am citat din legislatia actualizata la zi, am abonament la o aplicatie lex ce se actualizeaza dupa fiecare modificare legislativa.

in plus, am citit cateva studii de caz in care se precizeaza, citez : "Din punct de vedere fiscal, Cheltuiala cu valoarea neamortizata inregistrata in contul 6583 „Cheltuieli privind activele cedate si alte operatiuni de capital” este deductibila doar pana la nivelul venitului realizat din vanzare"

la urma urmei, fiecare interpreteaza legea asa cum doreste...

mult succes!
danike a scris:
[...] la urma urmei, fiecare interpreteaza legea asa cum doreste...[...]


In varianta actuala a Codului Fiscal nu mai apare nimic legat de nedeductibiltatea diferentei nefavorabile intre venitul obtinut ca urmare a vanzarii unui mijloc fix neamortizat integral si valoarea ramasa neamortizata.

Sa luam un exemplu:

Am cumparat un mijloc fix cu 2.000 lei. Dupa un an vreau sa-l vand ca nu mai am ce face cu el: ma reprofilez. Durata de utilizare este de 5 ani si am amortizat 500 lei. Il vand (n-am ce face, asta e pretul pietei) cu 1.200 lei.

Ca urmare, am venit 1.200 lei si cheltuiala 1.500 lei. Diferenta de 300 lei este deductibila si daca, pe langa vanzarea mijlocului fix, mai am si venituri de 400 lei platesc impozit la 100 lei. (Ma rog, calculul l-am facut fara sa tin cont de aberatia numita impozitul minim.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare autoturism lorena2710 lorena2710 buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei ... (vezi toată discuția)
Scoatere din evidenta mijloc fix neamortizat integral consela consela Buna ziua, O societate detine un mj fix= cap tractor valoare de inregistrare ct 2133= 99000 lei Valoare neamortizata 31.03.2013=68000 lei In luna aprilie ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix sub valoarea contabila ioanaep ioanaep buna ziua. administratorul doreste vanzarea unui mijloc fix aflat in amortizare la valoarea de 65.000 net, iar ramas de amortizat avem valoarea de 159.000 ... (vezi toată discuția)