Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... autoritate tutelara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

autoritate tutelara

in ce masura un tutore poate hotari vanzarea unui bun imobil al carui proprietar este persoana asupra careia a fost numit tutore.persoana pentru care este tutore a fost declarata interzisa prin sentinta judecatoreasca.
m-ar interesa care este baza legala privind drepturile si obligatiile tutorelui si-n ce masura autoritatea tutelara poate interveni?
Trebuie sa-si dea acordul
In masura in care exista o hotarare irevocabila de punere sub interdictie, cel care a fost numit curator in timpul procesului (sau o alta persoana) este numita definitiv, tutore, exercitand in numele interzisului drepturile acestuia. Decretul 32/1954 va poate lamuri in acest sens.Cititi si dispozitiile din Codul Familiei referitoare la tutela si interdictii de a vinde sau de a cumpara.
si autoritatea tutelara nu trebuie sa-si dea acordul?