Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere administrator s.r.l.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere administrator s.r.l.

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
un co-administrator, care este si co-asociat intr-un s.r.l., doreste sa renunte la functia de administrator( a fost numit in aceasta functie prin actul constitutiv in forma autentica). Care sunt variantele de a renunta la aceasta functie, avand in vedere ca ceilalti co-asociati nu sunt de acord cu acest lucru.

Multumiri anticipate!
Conditiile privind administrarea societatii sunt stipulate in actul constitutiv si in legea 31/1990. Mandatul administratorului este de 4 ani. Daca a expirat se numeste un alt administrator.
Convoaca AGA (Adunarea Generala a Asociatilor ) cu ordinea de zi :
- desemnarea unui nou administrator in functia de administrator al SC ... SRL, ca urmare a vancantei acestei functii prin demisia d-lui X din functie.
- va depuneti odata cu convocarea si demisia din functie.

Daca in actul constitutiv este stipulat ca mandatul administratorului este pentru o perioada de 4 ani nu aveti de ce sa va faceti griji... Regula cu durata mandatului pentru 4 ani este valabila doar la societatile pe actiuni, pe cand la SRL durata mandatului administratorului poate fi stabilita si pe termen nelimitat. Competenta pentru revocarea administratorilor la SRL este a AGA, conform art. 194 alin.1 lit. b din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata. Aveti prerogativa legala sa convocati AGA conform art. 195 din aceeasi lege stabilind pentru ordinea de zi revocarea si descarcarea de gestiune.