avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliul

ma poate ajuta cineva cum sa formulez o declaratie de parasire de domiciliul ,pt a fi depusa la politie?
vreau sa fac plecarea cu buna stiinta,fara a fi data parasire,mentionez ca plec si cu bunuri din casa si cu un copil minor.dc fac o lista cu tot ce i au si o depun cu declaratie?multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 23:51, 31 August 2010
La ce v-ar ajuta o astfel de declaratie?
Parasirea de domiciliu exista oricum daca plecati de acasa si nu se ia in considerae decat la pronuntarea divortului,bineinteles in functie de motive.
cel mai sigur e sa introduceti actiune de divort.
Parasirea de domiciliu nu este incriminata de lege, drept urmare nu are sens o astfel de declaratie.
Fiecare are dreptul sa plece din domiciuliu cand constata ca viata de cuplu nu mai este de suportat.
In privinta bunurilor puteti lua doar bunurile dvs. proprii ( pe care in principiu ar trebui sa aveti acte) precum si cele de uz personal .
In privinta celor comune nu va sfatuiesc decat in masura in care sotul semneaza un proces- verbal in care vor semna alti doi martori care sa nu fie rude, martori identificati cu nume, prenume si serie ci.
Dupa plecarea din domiciuliu urmeaza divortul pentru ca inteleg ca alta sansa nu mai exista.:sorry:
Ultima modificare: Joi, 2 Septembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa divortez bladecris bladecris Buna ziua, am cateva intrebari referitoare la divort, prin postul pe acest forum as dori si alte pareri in speranta ca voi gasi o solutionare mai rapida sau ... (vezi toată discuția)
Divort ContSters166528 ContSters166528 Buna seara,va rog sa-mi raspundeti si mie problema mea este ca sotul a bagat divort pe motiv de gelozie insuportabila di partea mea dar el este mutat cu o ... (vezi toată discuția)
Parasire de domiciliu? galive galive Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu informatii in urmatoarea situatie. In urma atmosferei tensionate de acasa (sot agresiv fata de mine si copil), mi-am luat ... (vezi toată discuția)