Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliul

ma poate ajuta cineva cum sa formulez o declaratie de parasire de domiciliul ,pt a fi depusa la politie?
vreau sa fac plecarea cu buna stiinta,fara a fi data parasire,mentionez ca plec si cu bunuri din casa si cu un copil minor.dc fac o lista cu tot ce i au si o depun cu declaratie?multumesc anticipat
La ce v-ar ajuta o astfel de declaratie?
Parasirea de domiciliu exista oricum daca plecati de acasa si nu se ia in considerae decat la pronuntarea divortului,bineinteles in functie de motive.
cel mai sigur e sa introduceti actiune de divort.
Parasirea de domiciliu nu este incriminata de lege, drept urmare nu are sens o astfel de declaratie.
Fiecare are dreptul sa plece din domiciuliu cand constata ca viata de cuplu nu mai este de suportat.
In privinta bunurilor puteti lua doar bunurile dvs. proprii ( pe care in principiu ar trebui sa aveti acte) precum si cele de uz personal .
In privinta celor comune nu va sfatuiesc decat in masura in care sotul semneaza un proces- verbal in care vor semna alti doi martori care sa nu fie rude, martori identificati cu nume, prenume si serie ci.
Dupa plecarea din domiciuliu urmeaza divortul pentru ca inteleg ca alta sansa nu mai exista.:sorry:
MARTA SIMONA PETRE, Avocat