Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public de conducere

ce conditii trebuie indeplinite ptr a indeplini o functie publica de conducere?trebuie sa fie neaparat in corpul functionarilor publici
Da, trebuie sa fie in corpul functionarilor publici

Art. 57 lit.(6) din Legea 188/1999 prevede ca
Conditiile minime de vechime in specialitatea studiilor necesare participarii la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea functiilor publice de conducere se stabilesc astfel:
a) 2 ani in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice, pentru ocuparea functiilor publice de conducere de: sef birou, sef serviciu si secretar al comunei, precum si a functiilor publice specifice asimilate acestora;
b) 5 ani in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice, pentru ocuparea functiilor publice de conducere, altele decat cele prevazute la lit. a).
(7) Pentru participarea la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea functiilor publice de conducere, candidatii trebuie sa fi absolvit studii de masterat sau postuniversitare in domeniul administratiei publice, management ori in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice
nu reiese ca trebuie sa fii in corpul funct publici,vechimea in specialitate este alta
Conditiile le aveti.
Vechimea puteti sa o dobanditi oriunde.Conteaza doar sa fie in specialitate
Trebuie sa aveti doar conditiile de vechime, studii, sau alte conditii prevazute de lege.
Nu trebuie sa fiti neaparat functionar. Dupa promovarea concursului veti fi numit functionar in conditiile legii.
Cunosc personal un caz de inginer electromecanic cu functie de conducere (si la ora actuala) a unei adminsitratii financiare - Este sef al Administratiei Financiare orasenesti. Nu are nici macar notiuni elementare de contabilitate, economie sau finante. Deci nu are nici in clin nici in maneca cum s-ar zice. Totul este posibil.