Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sef serviciu la institutii bugetare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sef serviciu la institutii bugetare

Stiu ca la institutiile bugetare Seful de serviciu trebuie neaparat sa detina diploma de master, chiar daca studiile superioare sunt de lunga durata. Ceea ce nu stiu, si rog specialistii dispusi sa imi dea un raspuns: Baza legala pentru aplicarea acestei reguli. Sau, cu alte cuvinte, daca o persoana a absolvit doua facultati cu studii de lunga durata (una este ISE) nu se poate inscrie la un concurs pentru postul de sef serviciu, pentru ca nu are master. Legea care impune acest fapt stie cineva sa imi spuna?
Cu multumiri!
Nu stiti bine :)
Doar la functionarii publici de conducere erau obligatorii pana au introdus o portita de 5 ani...
Sunteti buna sa ma faceti sa inteleg? Despre ce portita este vorba?
LEGE nr. 188 din 8 decembrie 1999 privind Statutul funcţionarilor publici
ART. 57
(1) Recrutarea în vederea intrării în corpul funcţionarilor publici se face prin concurs, în limita funcţiilor publice vacante rezervate în acest scop prin planul de ocupare a funcţiilor publice.
(6) Condiţiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare participării la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice de conducere se stabilesc astfel:
a) 2 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de conducere de: şef birou, şef serviciu şi secretar al comunei*), precum şi a funcţiilor publice specifice asimilate acestora;
(7) Pentru participarea la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice de conducere, candidaţii trebuie să fi absolvit studii de masterat sau postuniversitare în domeniul administraţiei publice, management ori în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice.

ASTA:
LEGE-CADRU nr. 284 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice

ART. 31
(1) Condiţia prevăzută la art. 57 alin. (7) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, nu este obligatorie pentru recrutarea funcţionarilor publici de conducere, în cazul exercitării cu caracter temporar a unei funcţii publice de conducere, precum şi pentru funcţionarii publici care ocupă o funcţie publică de conducere, pe o perioadă de 5 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Funcţionarii publici prevăzuţi la alin. (1) sunt obligaţi să îndeplinească condiţia prevăzută la art. 57 alin. (7) din Legea nr. 188/1999, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în termenul prevăzut, sub sancţiunea eliberării din funcţia publică.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul documentat pe care mi l-ati dat