Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prostituate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prostituate

Avem in bloc o chiriasa care practica prostitutia si e foarte obraznica.
Aveti idee cum putem scapa de ea din bloc?
1 puteti vorbi cu proprietarul.
2 daca sunteti sigur ca practica prostitutia sesizati organele in drept
Nu ma pricep in acest domeniu, de accea va rog raspuns:

1. Dar daca este autorizata, se mai poate sesiza organele in drept?
2. Exista astfel de autorizari in Romania?
In Romania prostitutia nu este legalizata.
Insa nu stiu daca aceasta este problema vecinilor acestei femei, ci faptul ca i-ar putea deranja , in sensul de a aduce atingere dreptului lor de proprietate.Sa zicem, face ..zgomot, mizerie...( aduce atingere ordinii si linistii vecinilor-fapta care constituie contraventie) sau copiii vecinilor sunt expusi..sa vada lucruri imorale, indecente( .Altfel, nu stiu , chiar cu dovezi , daca vecinii se pot erija in organe de cercetare penala .
Daca e obraznica, in sensul de a aduce insulte vecinilor, acestia pot depune plangere impotriva ei pentru acest aspect.
Insa practicarea prostitutiei trebuie temeinic demonstrata, facand parte , ca infractiune, din randul infractiunilor de obicei, adica, fata ar trebui sa se indeletniceasca cu asta un timp mai indelungat, pentru organele de urmarire penala sa o poata trage la raspundere.
nu ca m-as pricepe eu mai mult, dar nu e legalizata inca, deci nu poate obtine autorizatie.

d-na dana, ar trebui sa vb cu proprietarul, poate are administratorul ceva date de contact.
daca nu aveti dovezi cum ca ar practica prostitutia, poate nu e bine sa mergeti la politie
Multumesc tuturor pentru ajutor.

Sunt 2, in apartamente diferite, prietene intre ele. Sunt de o obraznicie rara, au sarit la bataie, injura, vorbesc urit, ameninta. Problema e ca e nu sunt martori la astea si nu am cum face plingere. Chiar daca ar fi, nu se baga romanii, doar stiti.
Proprietarul stie, sunt mina in mina, in acel apartament s-au perindat tot c..., pentru asa ceva a fost cumparat. Politia a fost sesizata dar nu face nimic, ca de obicei.
Una din ele a fost cercetata, judecata pentru trafic de persoane, proxenetism. Facea parte dintr-o retea cu chinezi si cica practicau masaj erotic...#-o
Am gasit pe internet pagini multe cu cazul ei.
Dana Marin, utilizator