Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL Cazier fiscal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL Cazier fiscal

Buna ziua !
O persoana este asociata in mai multe societati comerciale.
Una dintre ele se afla in inactivitate fiscala.
Din cauza asta se inscrie fapta in cazierul fiscal.
Persoana incearca sa mai infiinteze o firma si ORC refuza inregistrarea din motiv ca persoana are cazier fiscal.
Ce se poate face ?
Va multumesc !
Contestati incheierea si aratati care este situatia.
Dar inactivitatea fiscala nu duce la incrierea in cazierul fiscal al asociatilor ? Ce ar fi de contestat ?
alex27ionescu, utilizator
Înscrierea în cazierul fiscal a persoanelor fizice şi ju­ri­dice a inactivităţii fiscale şi a atragerii răspunderii soli­da­re cu debitorul declarat in­solva­bil sau insolvent fac parte din OUG 46/2009, care modifică Or­donanţa Guver­nului nr. 75/2001 privind or­ga­nizarea şi funcţionarea ca­zierului fiscal. Ca urmare a Ordinului Ministerului Fi­nan­ţelor Pu­bli­ce nr. 2943/ 2009 (publicat în Monitorul Oficial nr. 764 din 10 noiembrie 2009) va în­cepe înscrie­rea efectivă a acestor fapte în cazierul fiscal deoarece s-au aprobat mode­lul şi conţi­nu­tul formularisticii necesare pentru solicita­rea şi comunicarea datelor în­scrise în ca­zierul fiscal, în sen­sul că se introduc noi formulare în vederea înscrierii, res­pectiv a actualizării în­scrie­­­rilor în cazierul fiscal a inacti­vităţii fiscale şi a atra­gerii răs­pu­n­de­rii solidare cu debi­to­rul de­clarat insolvabil sau in­solvent.
Contribuabilii vor fi decla­raţi inactivi dacă îndeplinesc una dintre următoarele con­diţii:
a) se sustrag de la efectuarea inspecţiei fiscale, prin declararea unor date de identificare a sediului social care nu permit organului fiscal identificarea acestuia;
b) organele fiscale au constatat că nu funcţionează la sediul social sau la domiciliul fiscal declarat.
Aceste două fapte sunt sanc­ţionate ca infracţiuni de Legea nr. 241/2005 pentru pre­­­venirea şi combaterea e­va­­ziunii fiscale, sub forma sus­tragerii de la efectuarea ve­ri­fi­cărilor financiare, fiscale sau vamale, prin ne­de­cla­ra­rea, de­clararea fictivă ori de­clara­rea inexactă cu pri­vire la se­diile principale sau se­cunda­re ale persoane­lor verificate.
Nu sunt de vina referentii de la registrul comertului, ei doar aplica legea. Trebuie sa inlaturati cauza care a dus la starea de inactivitate fiscala, respectiv la ANAF.