Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procent de plata la energia termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procent de plata la energia termica

La o asociatie de proprietari sunt doua apartamente ce au centrala temica pe gaze,iar restul nu au repartitoare individuale de caldura ,va rog sa ma ajutati sa fac aplicarea cotei de repartizare a sumei de platit ce le revin celor doua apartamente.
Va solicit acest lucru deoarece sunt unele voci care spun ca a aparut o lege prin care cei cu centrala sunt obligati sa plateasca o cota de 50%.
Primiti factura la asociatie, da? Si pe ea aveti trecuta suma de 1000 lei (sa zicem) la caldura.
Nu aveti repartitoare, am inteles, da?

Din suma scoateti 25%, adica 250 lei si o impartiti tuturor apartamentelor, in functie de cota-parte indiviza, incluziv celor cu CT sau deconectati. Aici e ceva de spus. Daca nu aveti holuri sau spatii comune incalzite, atunci procentul este de 15%, adica in cazul exemplului nostru 150 lei. Aceasta este caldura la comun distribuita prin tevile verticale.
Suma ramasa de 750 lei(sau 850 lei) o impartiti numai acelor apartamente conectate la sistemul centralizat, in functie de cota-parte indiviza.