Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunuri proprii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunuri proprii

Este adevarat ca dupa 5 ani de la casatorie bunurile dobandite inainte de casatorie devin bunuri proprii ambilor soti?

va multumesc,
lucia
Nu...bunurile proprii dobandite inainte de incheierea casatoriei de fiecare dintre cei doi soti raman bunuri proprii.
In mod similar si bunurile dobandite in timpul casatoriei de unul dintre soti prin donatie sau prin mostenire, raman bunuri proprii.
Mihai Vaduva, Avocat
Nu.
Nici dupa 100 de ani.
Nu.
Nu, nu exista nici o dipozitie legala in acest sens.
Bunul propriu achizitionat de catre unul dintre soti deci inainte de casatorie este inainte si dupa casatorie tot propriu sotului respectiv.
Numai bunurile dobandite in timpul casatoriei de oricare dintre soti sunt de la data dobandirii lor, bunuri comune ale sotilor.
Este vorba de o informatie total eronata care circula de foarte multi ani.
Cei care nu sunt juristi iau in seama aceasta informatie falsa si contrazic chiar si avocatii.
De nenumarate ori am auzit astfel de aberatii...

Tosusi, dupa 30 de ani in anumite conditii prevazute de lege ar putea fi vorba de o institutie juridica care sa fie aplicabila...dar in niciun caz Codul Familiei...

avocat Claudiu Lascoschi