Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... concesionare teren privat al primariei
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

concesionare teren privat al primariei

Buna ziua

Am o intrebare la care nu am gasit raspuns in legea concesiunii,
terenul pe care doresc sa-l concesionez trebuie sa fie liber de sarcini - spuneti-mi va rog numarul de lege si art.
Mentionez ca in prezent am o constructie metalica pe care am construit-o in anul 1992 in baza legilor de atunci, iar acum a venit ordin de demolare deoarece terenul trebuie sa intre la concesiune si zic ei sa fie liber de sarcini.
ce pot face legal? Poate un angajament in cazul in care nu voi castiga licitatia sa demolez constructia???
Va rog sa-mi dati un raspuns cat mai curand posibil.
Multumesc anticipat
- aveti autorizatie de construire ptr. acea constructie metalica?
- terenul in cauza in ce baza il folositi?
avocat Cristina Popescu
Da am autorizatie de constructie din anul 1992, pe verso autorizatiei se specifica faptul ca aceea cladire care urmeaza a fi construita are caracter provizoriu
iar terenul se foloseste in baza acelei autorizatii cu plata la zi a taxelor impuse de primarie.
Va multumesc,
Beatrice
Atunci , din pacate, intr-adevar consiliul local are acest drept, de a concesiona terenul si implicit de a va demola d-voastra constructia, desi, termenul provizoriu este totusi ambiguu.
avocat Cristina Popescu
cred ca nu ma intelegeti bine, terenul nu s-a concesionat inca, eu vreau sa-l concesionez si au emis ordinul de demolare in urma depunerii dosarului de concesiune de catre mine, nu exista nici o portita prin care as putea pastra constructia pe teren pana la aprobarea (fie mie, fie altcuiva) concesiunii?

ce lege reglementeaza concesionarea terenurilor private ale primariilor?

multumesc.