Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... AUTORIZATIE DE LA REGISTRUL COMERTULUI PENTRU ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

AUTORIZATIE DE LA REGISTRUL COMERTULUI PENTRU FUNCTIONARE MAGAZIN

Buna ziua, lamuriti-ma va rog si pe mine ce documente trebuie sa duc la Registrul Comertului Alexandria ca sa imi emita autorizatie de functionare pentru un magazin aflat in mediul rural.Acesta va functiona intr-o constructie de 24mp

Am activitatea de comert cu amanuntul al produselor alimentare in magazine nespecializate, trecuta in certificatul constatator (CUI-ul este emis pe comert cu amanuntul prin piete) si presupun ca trebuie sa imi elibereze un CUI nou pentru magazin....

Multumesc tuturor! :D

Pentru a face dovada sediului secundar aveti nevoie de extrasul de carte funciara in care apare cladire cu destinatia de magazin (daca proprietarul cladirii este societatea comerciala), sau de contract de comodat sau inchiriere (daca proprietar este persoana fizica sau o alta persoana juridica)

Atentie!
Veti putea deschide punct de lucru si desfasura activitate comerciala la locatia precizata doar dupa construirea cladirii noi si intabularea acesteia.
In situatia in care noua cladire va fi proprietatea societatii comerciale iar constructia se ridica pe terenul proprietatea altei persoane fizice (sau juridice), este bine sa aveti un contract de superficie in baza caruia sa obtineti de la primarie toate avizele si autorizatiile necesare construirii si ulterior, intabularii constructiei.