Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... expertiza unui accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

expertiza unui accident

poate un expert in cadrul unei expertize sa ceara impacarea partilor?
depinde de el acest lucru?
Nu cred sa intre in atributiile lui ! Dar impacarea poate fi recomandata de oricine si este preferabila unui proces!
De acord cu axl.
mai precis cine poate cere impacarea partilor,politistul de la cercetari penale,procurorul sau judecatorul?
va multumesc!
invmona, utilizator
mai precis cine poate cere impacarea partilor,politistul de la cercetari penale,procurorul sau judecatorul?
va multumesc!
Nimeni nu poate obliga partile la impacare - asta ar insemna intrun fel sa iti fie ingradit dreptul de a apela la justitie .
Exista medierea obligatorie, spre care sunt indrumate de catre instanta de judecata partile unui conflict in unele cazuri, dar prin aceasta nu trebuie sa se inteleaga faptul ca partile nu au alta solutie, ci doar faptul ca accesul la instantele de judecata este conditionat de participarea partilor - in prealabil - la o tentativa de mediere.