avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXE NOTARIALE DE VANZARE - CUMPARARE APARTAMENT
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXE NOTARIALE DE VANZARE - CUMPARARE APARTAMENT

Urmeaza sa cumpar un apartament cu 2 camere confort 2 in valoare de 30.000 euro.
As dori sa stiu care sunt taxele care le implica aceasta tranzactie si valori aproximative, suportate de vanzator si care sunt suportate de cumparator.
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 10:54, 2 Septembrie 2010
Valorile exact vi le poate oferi notarul care va autentifica vanzarea.
De platit veti avea:
vanzatorul: impozit catre stat, in procent de 2 sau 3% din pret.
cuparatorul: onorariu notar, taxa timbru, inregistrarea vanzarii in CF.
Valoriea onorariului se face in procent in functie de grila de evaluare a imobilului, exista expertize imobiliare in acest sens.
Cumparatorul: onorariul , taxa de BCF, adica inregistrare la CF.
Vanzatorul: Impozitul este 2 % din pret

De asemenea vanzatorul trebuie sa achite al zi si sa faca dovada cu facturi chitante a intretinerii, gazelor, luminii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumpararea unei case crystyyy83 crystyyy83 buna ziua, as vrea sa stiu si eu ,daca se poate, la o casa in valoare de 36000 de euro cit m-ar costa notarul ? (vezi toată discuția)
Valoarea actelor notariale DianaLL DianaLL Buna ziua ! Aveti idee unde as putea gasi pe net grilele de evaluare a imobilelor? Zilele astea vreau sa fac acte de vanzare-cumparare a casei parintilor ... (vezi toată discuția)
Proceduri pentru perfectarea de acte la un teren nou cumparat valica1 valica1 as dori sa stiu si eu care sunt pasii perfectarii actelor la cumpararea unui teren intravilan de 400 m2,cine plateste(vanzatorul ori cumparatorul) si cam cat ... (vezi toată discuția)