Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXE NOTARIALE DE VANZARE - CUMPARARE APARTAMENT
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXE NOTARIALE DE VANZARE - CUMPARARE APARTAMENT

Urmeaza sa cumpar un apartament cu 2 camere confort 2 in valoare de 30.000 euro.
As dori sa stiu care sunt taxele care le implica aceasta tranzactie si valori aproximative, suportate de vanzator si care sunt suportate de cumparator.
Valorile exact vi le poate oferi notarul care va autentifica vanzarea.
De platit veti avea:
vanzatorul: impozit catre stat, in procent de 2 sau 3% din pret.
cuparatorul: onorariu notar, taxa timbru, inregistrarea vanzarii in CF.
Valoriea onorariului se face in procent in functie de grila de evaluare a imobilului, exista expertize imobiliare in acest sens.
Cumparatorul: onorariul , taxa de BCF, adica inregistrare la CF.
Vanzatorul: Impozitul este 2 % din pret

De asemenea vanzatorul trebuie sa achite al zi si sa faca dovada cu facturi chitante a intretinerii, gazelor, luminii