Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumpararea unei case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumpararea unei case

buna ziua, as vrea sa stiu si eu ,daca se poate, la o casa in valoare de 36000 de euro cit m-ar costa notarul ?
crystyyy83, utilizator
Onorariul aproximativ 2300 Ron, taxa ancpi 240 Ron taxe xe revin in sarcina cumparatorului si mai este impozitul pe tranzactie datorat de vanzator calculat in functie de data la care acesta a dobandit imobilul, mai mare de 3 ani sau pana in 3 ani.
întrucât trebuia să dați mai multe date : vechimea casei etc etc,
folosiți :
[ link extern ]
casa este noua la rosu mai exact
Joha a scris:

taxa ancpi 240 Ron taxe xe revin in sarcina cumparatorului

240 roni taxa ancpi? cadastrul nu il plateste vanzatorul inainte de incheierea actului de vanzare cumparare si costa numai 120 roni???????
Presupun ca nu cumparati doar Casa ci si terenul. Daca acesta este pretul pt Casa si teren si daca acesta este sub grila de expertiza imobiliara pt uzul notarilor, taxele se vor calcula la aceasta grila iar pretul va fi stipulat in contract cel convenit de parti. Aceasta grila de expertiza este intocmita pe zone, in functie de materialele folosite, mp teren si mp constructie...deci...mergeti cu actele la un notar si va va calcula exact.....
Aici ati pus o intrebare generala....vi s a dat un raspuns general...pana la urma actul nu l faceti aici oe forum ....ci la un notariat .

@doinita este vorba de taxa de intabulare ....adica inscrierea cumparatorului in Cartea funciara a imobilului ca urmare a actului de vanzare....nu va mai mirati asa.....normal ca niciun act translativ de proprietate nu se poate face fara intabulare si normal cadastru....
ContSters250994, utilizator