avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reducere indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reducere indemnizatie crestere copil

As dori sa imi spuneti daca, potrivit noilor reduceri banesti aplicate de Guvernul nostru iubit, indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani, se calculeaza 70% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau a ramas tot 85%?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:42, 2 Septembrie 2010
Legea nr.118/2010 prevede urmatoarele:
Art.12
Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. l din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se diminueaza cu 15%. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.

Art.16
(1) Prevederile art. 1 – 3 , art. 5, art. 6 alin. (1), precum si cele ale art. 9 -14 se aplica pana la 31 decembrie 2010.
Calculul indemnizatiei se face tot ca si pana acum, aplicand procentul de 85%, dupa care se aplica diminuarea de 15%, conform Legii 118/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea indemnizatiei pentru ccc ContSters94154 ContSters94154 Va rog sa-mi spuneti din ce luna s-a redus indemnizatia de crestere copil cu 15%? Merci mult. (vezi toată discuția)
Concediu pentru cresterea copilului madhurya75 madhurya75 Cum se calculeaza acum indemnizatia pentru concediu crestere copil? Va multumesc (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei ccc clas clas Ca toate mamicile, sunt afectata de ultimele modificari aduse de Lg 118/2010, prin aplicarea reducerii de 15%. Am intampinat insa o problema in ... (vezi toată discuția)