Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei CCC

Ca toate mamicile, sunt afectata de ultimele modificari aduse de Lg 118/2010, prin aplicarea reducerii de 15%. Am intampinat insa o problema in modul de calcul practicat de Ministerul Muncii si Protectie Sociale, astfel:
OG 148/2005, prin art. nr. 1, alin. 1 stipuleaza ca "Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei".
Asadar, prin acest articol avem foarte clar determinarea cuantumului indemnizatiei.
Art. 12 din Lg 118/2010, modifica art. 1 mentionat mai sus, diminuand valoarea cuantumului indemnizatiei rezultate prin aplicarea lui 85%, cu 15%.
Ministerul Muncii si Protectiei Sociale a aplicat aceste modificari in mod eronat, diminuand cu 15% valoarea maximala de 4.000 lei, mentionata de art. 1 Og din 148/2005.
Si am sa va prezint cazul meu: valoarea mediei veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului a fost de 5412 lei. Prin aplicarea lui 0.85% rezulta un cuantum de 4.600 lei, limitat insa la 4.000 lei. Vine luna iulie si valoarea indemnizatiei incasate de mine este 3.400 lei, in conditiile in care prin aplicarea lui 15% la valoarea de 4.600 lei (0.85 initial), rezulta o indemnizatie de 3910 lei. Agentia pentru Protectie Sociala prin inspectorii sai raspunde ca "nu scrie nicaieri ca se modifica plafonul la 3.400 lei, dar asa este ". Nu au putut formula un raspuns complet intrebarilor mele: "in modul de calcul aplicat de dvs nici o mamica nu mai incaseaza 4.000 lei, dvs ati incalcat astfel prevederile Ordonantei 148/2005".

Daca in cazul tuturor, si ma refer aici la indemnizatiile de pana in 3.400 lei acest 15% se aplica la 0.85 din media veniturilor, de ce mie mi se aplica 15% la valoarea incasata? Doar pentru ca am avut venituri mari???

As aprecia opinia dvs pe acest subiect.
Va multumesc!
clas, utilizator
1. clas a scris:
Daca in cazul tuturor, si ma refer aici la indemnizatiile de pana in 3.400 lei acest 15% se aplica la 0.85 din media veniturilor, de ce mie mi se aplica 15% la valoarea incasata? Doar pentru ca am avut venituri mari???

2. Din Legea 118/2010:
Art. 12. — Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art.1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Multumesc pentru raspuns. M-am documentat si referitor la acest articol mentionat de dvs si il cunosc foarte bine. As fi dorit mai degraba o opinie. Din punctul dvs de vedere, este corecta calculatia facuta de Min Muncii?
Interpretati acest art. 12 in sensul mentionat de ei? Si daca da, care ar fi argumentele?

Multumesc!
clas, utilizator