Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie CCC pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie CCC pana la 2 ani

cum se calculeaza
Din OUG 148/2005:

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
Interventie moderator:
:rtfm:
wooox:
1. Nu mai deschideti cate un topic pentru aceeasi intrebare sau pe aceeasi tema.
2. Intrati pe acest topic si folositi butonul"raspunde".

pneagu a raspuns:
Venitul net se ia in calcul, de pe ultimele 12 luni (nu se ia in calcul luna in care ai nascut).
Se aduna veniturile pe cele12 luni, se imparte la 12 si se imulteste cu 85%.
Aveti aici un exemplu
[ link extern ] ...
www.avocatnet.ro/con ...

wooox a scris:

cum se calculeaza

Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului stabilita se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului si impartita la 12.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite.
Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara celei in care s-a nascut copilul.
In situatia in care cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se constituie numai din perioadele asimilate in care nu sunt realizate venituri, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei. Daca persoana realizeaza venituri o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12.
Suma rezultata din calcul, conform OUG 148/2005 se diminueaza cu 15%, conform Legii 118/2010, si se obtine indemnizatia pentru CCC pana la 2ani.