Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masina radiata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masina radiata

buna ziua, as vrea sa va intreb cum pot radia masina parintilor mei care a fost vanduta cu toate actele iar noul proprietar nu vrea sa mai faca actele . am scos-o din proprietate de la circumscriptia financiara.
precizez ca nu am decit un act de vanzare cumparare intre tatal meu si cumparator
as vrea daca puteti sa-mi dati un model de inaintare pentru cererea de chemare in judecata a noului proprietar.
multumesc
Cand ati vandut masina ati facut greseala sa predati si cartea de identitate a masini iar cu aceasta cumparatorul o poate vinde mai departe si tot asa.Impreuna cu un politist mergeti la cumparator iar acesta e obligat sa va predea actele masini pt ca nu puteti sa il actonati in instanta pt faptul ca nu vrea sa faca actele.Am auzit un caz similar iar dupa luarea actelor cumparator a dat dovada de colaborare.
pai daca ati radiat-o de la financiar, nu mai e treaba dvs, e raspunderea lui

"Începând cu 1 decembrie 2006, au intrat în vigoare noile reglementări privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberării autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a autovehiculelor, conform Ordinului ministrului MAI nr. 1351/2006, publicat în Monitorul Oficial 941/21.11.2006.

Înmatricularea permanentă este continuă, în sensul că de la admiterea în circulaţie în România şi până la scoaterea definitivă din circulaţie a unui vehicul, acesta este înscris permanent în registrul naţional al vehiculelor înmatriculate, pe numele proprietarului sau, după caz, al proprietarilor succesivi. Dispare astfel noţiunea de "radiere" la transferul de proprietate. "