Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatorie in Romania, cetatenie italiana, unde se va ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatorie in Romania, cetatenie italiana, unde se va derula divortul?

Buna ziua,

Poate cineva ma poate sfatui in cazul urmator:
- o prietena s-a casatorit in Romania acum 3 ani, cu un roman
- au impreuna o fetita pe care a nascut-o in Italia
-au depus actele pentru nationalitate, care ar trebui sa iasa cam peste o jumatate de an
- anul acesta au cumparat impreuna o casa in Italia.
Din pcate lucrurile nu mai merg si ar vrea sa divorteze, dar unele lucururi o ingrijoreaza:
- daca nu ma insel, acum nu mai poti avea dubla cetatenie in CE, esti obligat sa alegi una dintre ele.
-daca are cetatenia italiana si depune divortul, acesta se va derula in Italia sau in Romania? isi pune intrebare din cauza copilului, caci un divort in Italia , de obicei, inseamna garda alternata si destabilizeaza destul de mult copilul, ar prefera sa il lase tatalui anumite perioade, dar sa nu schimbe casa in fiecare saptamana, este dificil pentru un copil mic.
- casa nu este un subiect foarte important, abia au cumparat-o, dar ar vrea sa stie totusi cum se va derula actiunea si in privinta asta.
Sper sa imi puteti da un sfat, ca sa stie daca ar trebui sa se grabeasca si sa divorteze intainte de obtinerea cetateniei sau nu este cazul sa isi faca griji.
multumesc mult
In Romania. Casatoria lor este guvernata de legea romana.
Desfacerea casatoriei este de competenta instanrtelor de judecata romane.In ceea ce priveste partajul in Italia aceasta este de competenta instantelor de judecata italiene.

andymaurul
sa divorteze in Romania.. in Italia dureaza 3 ani divortul
in Romania.
Deci nu este cazul sa se grabeasca, nationalitatea nu are importanta. Multumesc mult pentru raspunsuri