avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare carte de munca

Buna ziua,

Lucrez la o societate care are datorii catre stat prin neplata taxelor catre stat, inclusiv cele pentru angajati.
In cazul in care imi gasesc un alt loc de munca, voi putea ridica cartea de munca de la ITM? Imi voi putea da demisia?
In cazul in care raspunsul este negativ, care ar fi solutia ... sa-mi platesc singura taxele?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alina Tabara , Consilier juridic 22:23, 5 Septembrie 2010
Ridicarea carnetului de munca de la ITM nu este conditionata de plata sau neplata contributiilor catre stat.
Daca decizia de incetare a c.i.m. a fost depusa la ITM , va puteti prezenta la inspectorul la care este arondat fostul angajator pentru a va ridica carnetul de munca.

Va puteti da demisia in conditiile in care angajatorul nu si-a platit contributiile catre stat.
freeelis a scris:


Va puteti da demisia in conditiile in care angajatorul nu si-a platit contributiile catre stat.


va puteti da demisia in baza art 79(8) CM, adica fara sa respectati perioada de preaviz
alina_blues90 a scris:

freeelis a scris:


Va puteti da demisia in conditiile in care angajatorul nu si-a platit contributiile catre stat.


va puteti da demisia in baza art 79(8) CM, adica fara sa respectati perioada de preaviz


Cred ca rt.79 alin.8 C.mun. are un alt continut, si anume : Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Cati L. a scris:

Buna ziua,

Lucrez la o societate care are datorii catre stat prin neplata taxelor catre stat, inclusiv cele pentru angajati.




acestea nu sunt obligatii asumate prin cim?

art. 40(2) litera F) sune ca: angajatorul are obligatia ''sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;"
Ultima modificare: Vineri, 3 Septembrie 2010
Alina Tabara, Consilier juridic
alina_blues90 a scris:

Cati L. a scris:

Buna ziua,

Lucrez la o societate care are datorii catre stat prin neplata taxelor catre stat, inclusiv cele pentru angajati.




acestea nu sunt obligatii asumate prin cim?

art. 40(2) litera F) sune ca: angajatorul are obligatia ''sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;"


Nu vad care este problema ? ... s-a postat undeva ca nu este obligatia angajatorului de a achita taxele , contributiile si impozitele la stat ?

Alte discuții în legătură

Demisie cu preaviz Cati L. Cati L. Buna ziua, Contractul meu de munca este inregistrat la camera de munca cu suma reala. Din pacate seful meu nu si-a onorat obligatiile de plata la bugetul ... (vezi toată discuția)
Demisie contract de munca conventie cu statul Nena05 Nena05 Buna ziua. Am fost angajata prin conventie cu statul, am aflat ca timp de 8 luni angajatorul nu a platit nicio contributie catre stat : CASS, CAS, FS. Doresc ... (vezi toată discuția)
Conteaza si acum litera i in cartea de munca? szaky szaky Conteaza si acum litera I in cartea de munca? Ce fel de dezavantaj pot sa am daca desfac carte mea de munca si introduc litera I? Va rog sa ma ajutati cu ... (vezi toată discuția)