Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz

Buna ziua,

Contractul meu de munca este inregistrat la camera de munca cu suma reala. Din pacate seful meu nu si-a onorat obligatiile de plata la bugetul asigurarilor sociale si fondurile speciale.(nu a platit nimic de cand m-am angajat; nici mie nici colegilor mei).
Pot pleca cu demisie fara preaviz? Mentionez faptul ca nu sunt angajata intr-un post de conducere.
Multumesc
Da, puteti sa o faceti invocand art.79(8) din Codul muncii.
În temeiul art. 78 alin. (8) din Codul muncii, salariatul poate demisiona fără preaviz şi în cazul încălcării de către angajator a obligaţiilor izvorând din lege sau din contractul individual de munca.
Potrivit art.40 lit. f C.mun., angajatorul are obligatia să plătească toate contribuţiile şi impozitele aflate în sarcina sa, precum şi să reţină şi să vireze contribuţiile şi impozitele datorate de salariaţi, în condiţiile legii.

Prin urmare, puteti demisiona fara preaviz.
Cati L. a scris:

[...] Pot pleca cu demisie fara preaviz? Mentionez faptul ca nu sunt angajata intr-un post de conducere.
Multumesc

Nu exista in legislatia romaneasca demisie fara preaviz. Eventual, angajatorul poate renunta la perioada de preaviz.
Exista asa ceva ... in art.79 alin.8 C.mun. :)

Art.79 (8) C.mun. prevede ca , salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.
freeelis a scris:

Exista asa ceva ... in art.79 alin.8 C.mun. :)

Art.79 (8) C.mun. prevede ca , salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

Da, pot spune ca am gresit.

Ma gandeam la 79 alin. (7). Art. 79 alin. (8) nu l-am luat niciodata in calcul; presupune foarte mult consum financiar si nervos. Dar poate ca sunt unii care sunt dispusi la asa ceva fara sa castige, in fond, nimic.
Iulian MANEA, Contabil