Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare persoane handicap grav
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare persoane handicap grav

Buna

Am o nelamurire sunt o persoana handicap grav cu asistent personal.
Intrebarea mea este: daca ma pot angaja la o firma

astept parerile voaste

Va multumesc
NU.
De ce nu pot?
am gasti asta "Deoarece notiunea de handicap NU se asociaza cu capacitatea de munca, ORICE persoana cu handicap are dreptul la munca, si se poate angaja, indiferent de gradul de handicap si indiferent de tipul de angajare: stat/privat, norma intreaga/norma redusa."

astept niste raspunsuri
Nu va puteti incadra in munca deoarece sunteti incadrat/a in grad de handicap grav ( cu asistent personal) si nu sunteti apt/a pt munca (altfel de ce ati mai avea nevoie de asistent personal ?) . Daca dvs. nu va puteti ingriji singur/a cum puteti presta activitati remunerate ??? Va dati singur/a cu stangu-n dreptul ...
ma pot angaja fara a arata (dovedii) ca sunt o persoana cu handicap grav, gravitatea mea este numai 10%

care sunt solutile de a ma angaja ?

astept niste lamuriri