Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O persoana incadrata in grad de handicap grav cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O persoana incadrata in grad de handicap grav cu asistent personal poate sa lucreze?

O persoana cu gradul de handicap I, ( grav),cu asistent personal are dreptul de a munci ?
Se stie ca sunt persoane cu handicap grav care au dreptul la asistent personal. Cum se poate desfasura munca daca acestea, teoretic, sunt insotite ???

Buna ziua !
In principiu , raspunsul este NU , insa numai medicul de medicina muncii va poate spune exact , depinde de afectiuni si de locul de munca vizat .
Medicul specialist ,in cazul persoanelor cu afectiuni cu incadrare in grad de handicap detine obligatia sa verifice responsabil starea de sanatate,documentele medicale doveditoare conditionat de care poate sau nu sa emita certificat medical cu precizarea "apt de munca"
Exista si posibilitatea lucrului la domiciliu (depinde de natura locului de munca si de continutul fisei postului).