Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Contractul Colectiv de Munca se poate prelungi printr-un act aditional?
Daca da cum trebuie sa arate acesta?
Mentionaz ca toate clauzele raman neschimbate.
Daca prevederile raman aceleasi , faceti act aditional prin care modificati capitolul referitor la aplicativitatea CCM (prelungirea duratei de aplicare ) , cu mentiunea ca prevederile cuprinse in acesta isi pastreaza valabilitatea .
danavisan a scris:

Contractul Colectiv de Munca se poate prelungi printr-un act aditional?
Daca da cum trebuie sa arate acesta?
Mentionaz ca toate clauzele raman neschimbate.

ACT ADITIONAL LA CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA incheiat la nivelul ........... si inregistrat la ....... ....... sub nr. ....... la ......

In temeiul prevederilor Legii nr. 130/1996, asa cum a fost modificata prin Legea nr. 143/1997, ale Legii (patronatelor) nr. 356/2001 si ale Legii nr. 54/2003, partile contractante sunt:

A. Angajatorii, ......................

B. Salariatii, reprezentati de organizatiile sindicale reprezentative conform legii:
- .........., conform sentintei civile nr. .... in dosarul nr. ......... a Tribunalului .....

- .................., conform reprezentativitatii pentru ......... in dosarul nr. ............... al Tribunalului ...................

Deoarece Contractul colectiv de munca al ............ a fost incheiat pe o perioada de .........., respectiv .............., partile au convenit astfel:

Art. 1 Perioada de valabilitatea a CCM incheiat la nivel de ..... se prelungeste pe o durata de .... ani

Art.2. Celelalte articole ale CCM raman nemodificate.

Prezentul act aditional s-a incheiat in 3(trei exemplare), cate unul pentru fiecare parte contractanta si un exemplar pentru ....... (se va trece institutia unde se va inregistra acest act).

Redactat azi, ......

Parti semnatare
Multumesc frumos pentru raspuns.