Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... LIPSA INTAMPINARE
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

LIPSA INTAMPINARE

Buna seara! Am un proces pe Legea 221/09, iar in luna iunie am avut primul termen pe fond. Pana la acel termen, parata (Min. Finantelor) nu a depus intampinare. Saptamana trecuta m-am interesat insa nici atunci nu era inregistrata o intampinare din partea paratei in dosarul meu. Care poate fi sanctiunea in acest caz, avand in vedere ca peste 2 sapt. am al doilea termen? Multumiri!
Nu exista sanctiune pentru nedepunerea intampinarii.
Desi avem un text in baza caruia paratul/a este obligat/a sa depuna intampinare nu avem sanctiune pentru depasirea acelui termen prevazut in citatii sau pentru nedepunerea acesteia, textul prin care exista o sanctiune a fost abrogat.
Daca paratul/a pana la finalul procesului nu depune intampinare si nici nu se prezinta aceasta pozitie de pasivitate procesuala poate fi un argument in favoarea reclamantului.;)
nedepunerea intampinarii se sanctioneaa cu impsibilitatea de a formula exceptii si propune probe, desigur, cu exceptia celor de ordine publica
asta..pana partile sunt legal citate..ca apoi..nici vorba:D
ContSters163072, utilizator
art.118 al.2 c.proc civ.care prevedea ca nedepunerea intampinarii in termenul prevazut de lega atrage decaderea paratului din dreptul de a mai propune probe si de a invoca exceptii, in afara de cele de ordine publica a fost abrogat prin art.I pct.22din L.219/2005.
milika a scris:
nedepunerea intampinarii se sanctioneaa cu impsibilitatea de a formula exceptii si propune probe, desigur, cu exceptia celor de ordine publica

Cam asta prevedea alineatul 2 al art. 118 Cod procedura civila inainte de intrarea in vigoare a Legii nr. 219/2005, act normativ care a abrogat aceasta prevedere.

Prin urmare, desi depunerea intampinarii este obligatorie, nu mai exista in Codul de procedura civila sanctiune pentru nedepunerea ei.
:O
presupun ca si disp art 136 si 137 cpc au fost abrogate, implicit:rofl: