Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire parti sociale.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire parti sociale.

Cumnatul meu (sotul surorii mele) a decedat in imprejurari suspecte. In timpul vietii ere asociat unic si administrator la o societate comerciala. Societatea era una de importanta economica medie.
Dupa decesul sotului ei sora mea a constatat ca parintii sotului au fost la Registrul Comertului si cu acte false au cesionat partile sociale catre persoane straine si au dus societatea spre faliment.
Practic au folosit inscrisuri semnate de cumnatul meu desi acetsa murise de mult timp.
In acest fel au inlaturat-o pe sora mea de la mostenirea partilor sociale.
Cum trebuie procedat pentru a demasca aceasta operatiune si pentru ca sora mea sa poata recupera ceea ce mostenise de drept?
buna ziua.
trebuie vazute actele prin care acele persoane sustin ca ar fi dobandit de la cumnatul dvs partile sociale din firma.
Aceasta este problema! Actele se afla in posesia lor si refuza sa ni le puna la dispozitie. Deci cum trebuie procedat ? Registrul comertului sau instanta de judecata?
Idem si actiunile la Fondul Proprietatea?