Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sunt var de al doilea cu decedatul ,nu are mostenitori ,mostenirea este din batrani,decedatul are certificat de mostenire ,pot deschide succesiunea dupa 1 de zile de la decesul lui
Mai exact copilul cui sunteti?Fiti mai explicit!
buna ziua.
la mostenirea legala pot veni rudele defunctului de pana la gradul al IV lea-adica var primar.
de fapt mama decedatului si mama mea sunt verisoare primare iar mamele lor surori
Ce inseamna "var de-al doilea"?Parintele dvs. cu un parinte al "varului de-al doilea" sunt veri primari?
Atunci sunteti ruda de gradul 6 cu decedatul.....din pacate nu aveti vocatie la mostenirea decedatului.
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
da