Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii tichete
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

tichete

buna,referitor la tichete de munca si de vacanta conform ultimelor reglementari ele se impoziteaza dar se si includ in baza de calcul a celorlalte contributii sociale?
da, daca depsesc suma de 150 lei

Doar despre tichete
- nu exista impozit pentru tichete de masa, ci impozit pe veniturile din salarii, prin salarii intelegandu-se toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica in baza unui contract individual de munca (salariu de incadrare, prime, sporuri, stimulente, etc, inclusiv tichetele de masa);
- contravaloarea tichetelor de masa se va trece intr-o coloana distincta in statul de salarii, astfel incat sa se includa in venitul brut lunar, cu mentiunea ca pentru tichetele de masa nu se calculeaza contributiile sociale obligatorii conform art. IV lit. b din OUG 58/2010;
- fiind tratate drept venituri salariale, contravaloarea lor majoreaza venitul brut lunar in functie de care se calculeaza deducerile personale la functia de baza prevazute de art. 56 din Codul fiscal;
- implicit impozitul pe veniturile din salarii va fi mai mare (baza de calcul s-a majorat cu valoarea tichetelor de masa si/sau cu diminuarea deducerilor personale) si se va suporta exclusiv din venitul net al salariatului, care va incasa un rest de plata mai mic;
- pur si simplu impozitul pe veniturile din salarii majorat se suporta din salariul net cuvenit salariatului.
smsimona a scris:

,referitor la tichete de munca ...

care sunt acestea ?
multumesc pentru raspunsuri,intrebarea este despre tichetele de masa.