avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozite PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozite PFA

Buna ziua as vrea sa stiu si eu care sunt impozitele pentru PFA,cand si la ce institutii se platesc?
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 14:05, 8 Septembrie 2010
Un PFA, conform OUG 58/2010, HG 791/2010 si Legea nr. 95/2006, plateste:
- la fisc: impozit 16% din venitul net sau norma de venit;
- la Casa de Pensii: CAS - 10,5% din venitul net sau norma de venit;
- la Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca : contributie somaj - 0,5% din venitul net sau norma de venitul;
- la Casa de Sanatate: CASS - 5,5% din venitul asigurat prin declaratia de asigurare.
CAS si contributie somaj se plateste pana pe data de 25 a lunii urmatoare pentru luna precedenta, iar CASS se plaateste trimestrial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plati pt pfa conf noului cod fiscal, care e angajat sibianul80 sibianul80 Buna ziua. Nici mie nu mi-e clar cat si ce am de platit. Sunt angajat la o societate cu norma intreaga. Pe langa asta am un PFA de prestari servicii pt ... (vezi toată discuția)
Pfa declaratii!!??? ContSters48867 ContSters48867 PFA ce declaratii trebuiesc depuse si ce taxe trebuiesc platite? (vezi toată discuția)
Contributii birou notarial pfa lylyan lylyan Buna ziua Functionam ca si birou notarial pfa. Cu decl 200 si 220 Eu am desfasuratorul pt plati anticipate la sanatate si imp 16% pe care le platesc ... (vezi toată discuția)