Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozite PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozite PFA

Buna ziua as vrea sa stiu si eu care sunt impozitele pentru PFA,cand si la ce institutii se platesc?
Un PFA, conform OUG 58/2010, HG 791/2010 si Legea nr. 95/2006, plateste:
- la fisc: impozit 16% din venitul net sau norma de venit;
- la Casa de Pensii: CAS - 10,5% din venitul net sau norma de venit;
- la Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca : contributie somaj - 0,5% din venitul net sau norma de venitul;
- la Casa de Sanatate: CASS - 5,5% din venitul asigurat prin declaratia de asigurare.
CAS si contributie somaj se plateste pana pe data de 25 a lunii urmatoare pentru luna precedenta, iar CASS se plaateste trimestrial.