Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura bilant

La rubrica de semnaturi bilant: ''alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie''- ce inseamna conform legii 82/1991- Legea contabilitatii
Potrivit OMFP 1879/2010 – raportările contabile la 30 iunie 2010 sunt semnate de persoanele în drept, cuprinzând si numele în clar al acestora. Rândul corespunzător calității persoanei care a întocmit raportările contabile se completează si se semneaza de catre:

- directorul economic, contabilul-sef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcsie, potrivit legii;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizați din România.

Prin altă persoană împuternicită să îndeplinească această functie se întelege orice persoană angajată, potrivit legii, care îndeplineste conditiile prevăzute de Legea nr. 82/1991, republicată (studii superioare economice).

Multumesc mult pentru raspuns.
Am studii superioare economice si cu toate astea mi s-a facut reclamatie la politie de catre cei de la CECCAR, nu pot sa cred. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa fii angajata cu norma intreaga sau cu norma partiala.
X-(
stati linistita. ceccar umbla cu "bau-bau"-ri d'astea si-n alte parti.

nu mai stiu cum sa puna mana pe clienti.

n-au nicio sansa. niste penibili!

[ link extern ]
ContSters123067, utilizator
:D;=D>
asa e. .........nu le mai ajung taxele.
mariuta.a a scris:

:D;=D>
asa e. .........nu le mai ajung taxele.

sigur!:))

nu e exclus ca ialomiteanu asta- ministru acum, sa reia tema aia aberanta din primavara (a fost initiator feroce atunci) :))

www.avocatnet.ro/content/for...