Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura bilant

La rubrica de semnaturi bilant: ''alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie''- ce inseamna conform legii 82/1991- Legea contabilitatii
Buna ziua,

as dori sa va mai intreb cate ceva legat de contabilitate si anume despre compensare, am unele neclaritati poate ma lamuriti d- voastra.
Ma scuzati de indrazneala.

In legatura cu valoarea unui ordin de compensare - nu se specifica nicaieri daca valoarea lui poate depasi 10.000 lei ( am facturi mai mici de 10.000 lei, si insumate depaseste aceasta valoare, le pot trece pe un singur ordin de compensare ?)
mariuta.a a scris:

Buna ziua,

as dori sa va mai intreb cate ceva legat de contabilitate si anume despre compensare, am unele neclaritati poate ma lamuriti d- voastra.
Ma scuzati de indrazneala.

In legatura cu valoarea unui ordin de compensare - nu se specifica nicaieri daca valoarea lui poate depasi 10.000 lei ( am facturi mai mici de 10.000 lei, si insumate depaseste aceasta valoare, le pot trece pe un singur ordin de compensare ?)

In ceea ce priveste compensarea facturilor pe baza Ordinelor de compensare - formulare cu regim special, prin acestea nu se pot efectua compensari intre facturi cu valori mai mari de 10.000 lei. Compensarea facturilor cu valori mai mari de 10.000 lei se poate efectua numai cu aprobarea Institutului de Management si Informatica, potrivit procedurii stabilite prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata si Hotararea Guvernului nr. 685/ pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie, si a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice.

MALAMUT, Consultant fiscal
adica 10.000.000 lei vechi.

Se poate sa compensez factura mai mare de 10.000 partial, fara IMI.

Factura mea este de 10.365 lei iar a partenerului de 365 lei, nu cred ca este nici o problema daca o compensam intre noi.