avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... vandut si cumparat din nou masina dupa 2 luni nefiind ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

vandut si cumparat din nou masina dupa 2 luni nefiind inscrisa in termenul de 30 de zile

am vandut masina unui coleg cu contr.de vanzare cumparare ,trecerea pe spate a talonui instrainat catre si data aferenta,scoaterea mea de pe rol si viza de la financiar pe fisa de inmatriculare a lui ca sa o poata inscrie.am facut tot ce era legal...dar dupa 2 luni el tot nu si-a inscris masina avand ulterior probleme medicale grave(tumoare pe creier) si l-am ajutat in sensul ca i-am dat banii inapoi si mi-am luat masina inapoi legal cu alt contract de vanzare cumparare eu devenind din nou propietarul masinii.mentionez ca el nu si-a inscris pe nicaieri masina nici la politie nici la circa financiara.pe carte sunt tot eu titularul iar pe certificat tot eu.intrebarea mea si poate mai sunt altii in cazul meu ce trebuie sa fac ca sa o radiez sau sa duc masina la rabla sau sa o dau la piese de schimb sau sa o tin in curte sau sa o revand.pe spatele talonului e trecut instrainarea si e depasit termenul de 30 de zile iar la circa financiara o am scoasa de pe rol de 2 luni cu toate ca impozitul a fost platit pana la sfarsitul anului.pentru declarare pe rol dau din nou impozit?trebuie sa fac din nou identificarea masinii daca pe carte si talon e tot numele meu?sa dau bani sa-mi schimb talonul?poate la politie anula instrainarea pe baza actelor de vanzare fara sa-mi schimbe talonul?sa puna ei o stampila precum instrainarea a fost anulata?trebuie sa duc la politie o hartie de la financiar ca o am din nou pe rol?pt.cele 2 luni cat a fost la el masina cine raspunde ca nu si-a inscris-o si nu a trecut pe rol?poata sa-mi ceara mie banii la financiar pe cele 2 luni ca sa-mi dea inscriere pe rol? va rog ajutati-ma..am facut un bine dar ma bulversat pe mine.vreau sa fie la fel cum a fost inainte legal ,dar nu vreau sa fac identificare sa platesc talon etc ca si cum as fi alt propietar.

Alte discuții în legătură

Amenda lipsă rovignetă la 8 zile după vânzarea mașinii conform procedurii legale: de ce trebuie s-o plătesc eu, cum susțin cei de la primărie? Ady. Ady. Buna seara,pe data de 26 .10.2018 am vândut o masina,noul proprietar nu a plătit rovinieta si pe data de 04.11.2018 a fost depistat fără rovinieta ... (vezi toată discuția)
Pot scapa de executare pe autoturism proprietate personala in urmatoarea ipoteza? liviualexandru99 liviualexandru99 Buna ziua! Doresc sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea ipoteza: Inainte de deschiderea procedurii de executare silita asupra unui autoturism prop. ... (vezi toată discuția)
Transcriere auto MariusDaniel92 MariusDaniel92 Buna ziua!Am o nelamurire,nu ma pricep nici la masini la detalii tahnice si nici la acte!O persoana avea o datorie la mine o suma de bani si nu a putut sa mi-o ... (vezi toată discuția)