Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot scapa de executare pe autoturism proprietate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot scapa de executare pe autoturism proprietate personala in urmatoarea ipoteza?

Buna ziua! Doresc sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea ipoteza:
Inainte de deschiderea procedurii de executare silita asupra unui autoturism prop. personala ma duc la administratia financiara cu o persoana X si trec autoturismul pe numele acesteia fara a mai schimba talonul la politie. Dupa o perioada, sa zicem 1 an, noul proprietar vrea sa vanda autoturismul. Este evident ca acesta va plati o amenda intrucat nu a declarat schimbarea proprietarului la politie.
Intrebarile sunt:
- Pot scapa de executare pe autoturism ( eu folosind in continuare masina)?
- Care este cuantumul amenzii?
- Cum trebuie procedat pentru a se putea instraina din nou autoturismul, avand in vedere ca pe talon si cartea masinii figureaza primul proprietar?
pueti vinde masina, dar daca se dovedeste ca vanzarea s-a facut in dauna creditorilor, contractul de vanzare-cumparare poate fi anulat.
autoturismul nu mai poate fi instrainat cu actele in regula atata timp cat pe talon nu figureaza ca proprietar cel care o vinde.

mult succes in continuare.

echipa Advocate.ro
Multumesc pentru raspuns.
Insa cum se poate dovedi ca vanzarea s-a facut in dauna creditorului din moment ce masina se instraineaza sa zicem cun 1- 2 luni inainte de incetarea platii ratelor la banca?
Si cat este amenda pentru ca la momentul canmd va fi din nou vanduta, al doilea proprietar va plati evident o amenmda.