Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate beneficia de somaj?

Exemplu:

- o persoana lucreaza la o firma 9 luni. Firma nu mai merge asa ca, de comun acord se desface contractul de munca al angajatului. Modalitatea propusa de specialistii de la ITM este: demisia angajatului;
- persoana in cauza se angajeaza la alta firma. Dupa 3 luni firma se inchide din motive financiare.

Intrebare:

- avand in vedere ca angajatul si ambele firme au cotizat la somaj in aceasta perioada (12 luni), poate beneficia salariatul respectiv de somaj?

Poate beneficia de somaj atata vreme cat stagiul de cotizare neintrerupt este de minim 12 luni.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Buna Flipi!

Multumesc de raspuns!
Acelasi lucru sustin si eu dar, persoana a fost la ITM si ei sustin altceva.
Unele persoane interpreteaza legea gresit din rautate..............!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti doua conditii:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs. (incetarea CIM pe perioada determinata nu va este imputabila);
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.
2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
3. Daca raspunsul dat de ITM este adevarat atunci cine l-a dat nu stie legea.
Multumesc de raspuns!

In raspunsurile de mai sus exista o contradictie:

Flipi a spus: "Poate beneficia de somaj atata vreme cat stagiul de cotizare neintrerupt este de minim 12 luni.
ultima data editat de flipi pe data de Joi, 9 Septembrie 2010, 08:52 "

Tudorvaleriu a spus: "2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator"

Colega mea, @flipi, a gresit in exprimare. Este corect cum am spus eu.