Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ordonanta 58/2010
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ordonanta 58/2010

Am PFA din anul 2000 cu activitati comerciale, sunt pensionata la limita de varsta si pana acum nu am platit decat datoriile catre Ministerul de finante, cu aceasta noua ordonanta care sunt obligatiile mele?
trebuia sa platiti si contributia la asigurarile de sanatate , activitatile comerciale nu intra la ord58/2010, insa contributia la sanatate trebuia si trebuie achitata, mergeti la casa de sanatate si verificati s-ar putea sa va treziti cu sume si majorari de intarziere de care nu scapti!
@monimiron
V-as ruga sa nu mai dati sfaturi dupa ureche. Ord 58/2010 se adreseaza si pfa ce desfasoara activitati comerciale. Ca ati auzit prin vecini, pe net sau prin presa ca va fi modificata, asta e alta poveste. Nu discutam fictiv.

@lazarica18
Conform legii 95/2006 (si anterior OUG 150 din 2002) contributia la sanatate este obligatorie pentru veniturile din activitati independente.
OUG 58/2010 nu va aduce nici o obligatie in plus deoarece aveti si calitatea de pensionar, iar in acest caz celelalte contributii sociale, somaj si pensii nu se platesc.
In concluzie, mergeti la casa de sanatate de care apartineti si vedeti cat aveti de plata(mai mult ca sigur contributia neplatita pe ultimii 5 ani plus penalitati).
v-as ruga eu sa fiti mai atent cand incepeti sa dati cu presupusul ,dvs. cred ca nu a-ti citit cu atentie ce inseamna venit profesional nu e dupa ureche si nu a-ti studiat nici normele de aplicare sa faceti diferenta ce inseamna venit profesional si ce inseamna alte activitati comerciale , ce nu se incadreaza in veniturile profesionale la care face referire odronanta 58/2010, nu discutam fictiv ci ceea ce scrie in lege dar luand in calcul si normele de aplicare ca asa este corect!nu ce urmeaza a se modifica e alta poveste
Norme Metodologice
conform prevederilor art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului
nr.58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr.571/2003
privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale
Art.1 - (1) Prin sintagma „venituri de natura profesionala, altele decât cele
salariale”, denumite in continuare venituri de natura profesionala, prevăzuta la art. III
alin.(1) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr.58/2010 pentru modificarea si
completarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale,
denumita in continuare ordonanţa de urgenta, se înţelege veniturile realizate de o
persoana fizica din orice alte activităţi decât activităţile definite ca dependente potrivit
art. 7 alin.(1) pct. 2 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările si
completările ulterioare, activităţi desfăşurate de aceasta persoana in afara unei relaţii de angajare.
(2) Nu constituie venituri de natura profesionala in interesul alin.(1) următoarele:
a) veniturile din cedarea folosinţei bunurilor;
b) veniturile din investiţii;
c) veniturile din pensii;
d) veniturile din activităţi agricole;
e) veniturile din premii si din jocuri de noroc;
f) veniturile din transferul proprietarilor imobiliare;
g) venituri din vânzarea bunurilor în regim de consignaţie.
h) veniturile din alte surse, definite conform art.78 alin. (1) lit. a) – d) şi alin. (2) din
Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările si completările ulterioare.

Art.2 - Persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de
pensii si alte drepturi de asigurări sociale nu le sunt aplicabile prevederile art. III din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr.58/2010.
Art.3 - (1) Persoanele care realizeaza exclusiv venituri de natura profesionala,
indiferent ca respectivele venituri sunt sau nu realizate lunar, datoreazacontributiile
individuale de asigurari sociale, de asigurari pentru somaj si de asigurări sociale desănătate, prevazute la art. III alin. (2) din ordonanta de urgenta, denumite in continuarecontributii individuale.
(2) Persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala precum si venituri
de natura salariala datoreaza contributii individuale, de asigurări sociale, de asigurări pentru şomaj si de asigurări sociale de sănătate, asupra veniturilor de natura profesionala in situatia in care veniturile de natura profesionala sunt sau nu realizate lunar.
D-NA MONIMIRON,eu sunt salariat la CFR si am un PFA,cu activitati agricole,respectiv **exploatarea pepinierelor pomicole) la sanatate am platit,din norme vad ca OG58nu ma obliga sa mai platesc si pensii si somaj.VA ROG UN SFAT AVIZAT.MULTUMESC