Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radierea ipotecii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radierea ipotecii

am obtinut credit prin prima casa si urmeaza sa achit un imobil. firma de la care cumpar imobilul nu radiaza ipoteca.ce inseamna asta pentru mine?si in antecontract este specificat ca la incheierea contractului firma tb sa prezinte si radierea.va multumesc
in cazul in care ipoteca este instituita de o banca de la care a luat credit firma respectiva, eu zic sa nu faceti nici un contract daca nu va prezinta si radierea ipotecii.. altfel, banca daca firma nu isi plateste datoria, valorifica ipoteca, adica casa dvs o scoate la vanzare..
pai si dvs nu vi s-a c erut garantie imobiliara?
sau puneti ipoteca de rang II ?
banuiesc ca nici notarul nu va fi de acord cu incheierea contractului atat timp cat ipoteca nu e ridicata si sunt convins ca nici banca de la care luati suma nu e de acord.
si nici dvs nu trebuie sa fiti de acord.