Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contract cu CASA DE ASIGURÃRI SOCIALE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contract cu CASA DE ASIGURÃRI SOCIALE

Am cotizat la Casa de Asigurări Sociale , cu contract și aș vrea să vă întreb dacă această perioadă cotizată se pune ca vechime în muncă la pensionarea anticipată parțială. Mulțumesc anticipat.
1. Legea 19/2000 spune:
Art. 50 - (1) Asiguraţii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum şi cei care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 10 ani pot solicita pensie anticipată parţială cu reducerea vârstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.
(1.1) La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate parţiale nu se au în vedere perioadele asimilate prevăzute la art. 38 alin. (1) lit. b) şi c), precum şi perioadele în care asiguratul a beneficiat de pensie de invaliditate.

2. Asadar pentru pensia anticipata partiala nu se iau in calcul perioadele de facultate si de stagiu militar.
3. Deci perioada pentru care ati avut contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partiala.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane