Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare Agentie de recrutare forta de munca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare Agentie de recrutare forta de munca

buna ziua,

as dori sa stiu care sunt demersurile, etapele, ce trebuie sa contina dosarul complet pentru o activitate de Agentie de forta de munca (recrutare de personal)!

ce pregatire trebuie sa aiba intreprinzatorul care doreste sa infiinteze aceasta agentie, sau in alta situatie: trebuie sa aiba un angajat care sa aiba o anumita diploma?

orice completare este binevenita si la capitolul intrebari si la raspunsuri.

ce cod CAEN are acest gen de activitate? ce institutii ale statului trebuie sa aprobe deschiderea agentiei?

multumesc anticipat pentru participarea la discutie si pentru raspunsuri concrete, cu exemple din Legi... :)
Buna ziua,

Infiintarea agentiei de recrutare incepe, bineinteles, cu demersurile de inregistrare a firmei la Registrul Comertului.
Nu cred ca are rost sa intru in amanunte privind aceste demersuri, deoarece gasiti informatii pe aceasta tema, pe o gramada de site-uri, mai mult, sau mai putin, specializate !..

Dupa infiintarea firmei, mai sunt necesare anumite demersuri la ITM si la ANSPDCP (Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal)

La ITM se efectueaza o serie de demersuri de luare in evidenta ca firma care recruteaza si plaseaza forta de munca.
Vi se elibereaza o Dovada cu numar de inregistrare, urmand ca d-voastra sa raportati periodic (lunar) ce persoane ati recrutat si plasat (exista o formularistica, care vi se pune la dispozitie de catre ITM)

La ANSPDCP faceti demersuri pentru inregistrarea ca operator de date cu caracter personal, pentru a putea procesa, stoca si transmite datele personale ale persoanelor, pe care le recrutati.

Ulterior, la ITM veti depune si copii ale contractelor de colaborare cu firmele straine, pentru care faceti recrutari.

Daca faceti si crewing, veti avea nevoie sa va autorizati si la Autoritatea Navală Română.
De asemenea, veti avea nevoie sa incheiati o polita de asigurare, care sa acopere o serie de evenimente neplacute privind personalul plasat in strainatate.

Nu am cum sa va ofer un raspuns foarte elaborat, deoarece acesta ar cere timp...
Detaliile le veti descoperi pe masura ce veti face respectivele demersuri.
multumiri Primoris,

este obligatoriu sa demarez activitate de intermediere cu strainatatea???

eu NU doresc sa fac asa ceva - intaietatea o acord firmelor romanesti si celor care cauta de lucru in Romania

poate v-am inteles gresit, oricum voi nota in Agenda de lucru (intr-o paranteza) si acest aspect.

privind internedierile in Romania sunteti sigur ca nu este necesara nici o asigurare?
mersi din nou, respecte.
Primoris a scris:

Buna ziua,

Infiintarea agentiei de recrutare incepe, bineinteles, cu demersurile de inregistrare a firmei la Registrul Comertului.
Nu cred ca are rost sa intru in amanunte privind aceste demersuri, deoarece gasiti informatii pe aceasta tema, pe o gramada de site-uri, mai mult, sau mai putin, specializate !..

Dupa infiintarea firmei, mai sunt necesare anumite demersuri la ITM si la ANSPDCP (Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal)

La ITM se efectueaza o serie de demersuri de luare in evidenta ca firma care recruteaza si plaseaza forta de munca.
Vi se elibereaza o Dovada cu numar de inregistrare, urmand ca d-voastra sa raportati periodic (lunar) ce persoane ati recrutat si plasat (exista o formularistica, care vi se pune la dispozitie de catre ITM)

La ANSPDCP faceti demersuri pentru inregistrarea ca operator de date cu caracter personal, pentru a putea procesa, stoca si transmite datele personale ale persoanelor, pe care le recrutati.

Ulterior, la ITM veti depune si copii ale contractelor de colaborare cu firmele straine, pentru care faceti recrutari.

Daca faceti si crewing, veti avea nevoie sa va autorizati si la Autoritatea Navală Română.
De asemenea, veti avea nevoie sa incheiati o polita de asigurare, care sa acopere o serie de evenimente neplacute privind personalul plasat in strainatate.

Nu am cum sa va ofer un raspuns foarte elaborat, deoarece acesta ar cere timp...
Detaliile le veti descoperi pe masura ce veti face respectivele demersuri.
buna ziua.
as dori sa stiu si eu daca pentru o agentie de plasare de forta de munca in strainatate e nevoie si de o autorizatie de la D.I.I.C.O.T? Intreb pt ca azi m-am trezit cu Politia la usa, sub pretextul ca vor sa verifice daca intradevar functioneaza firma, dar mi s-a parut cam suspect tocmai ca Politia sa verifice...ma gandesc sa nu se considere trafic de fiinte umane...multumesc
buna ziua,

intrebati acest lucru la DIICOT, relatii cu publicul si la camera de comert

adrese diicot aveti mai jos :
[ link extern ]

adrese diicot prin e-mail pe judete :
[ link extern ]
succes