Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale constituire firma - problema
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

constituire firma - problema

As dori si eu sa infiintez o firma de conta si expertiza ( sunt expert contabil), dar am 2 probleme:
- in 2007 am preluat o parte de mostenire a cuiva, fiind in prezent coproprietar al unui apartament ( suntem 3 coproprietari - eu cu 2/8 , unul cu 3/8 si inca unul cu 3/8 care nu este de gasit de 15 ani, dar prin hotararea jud. i-a revenit partea de 3/8).Apartamentul este situat la parterul unui bloc cu 2 etaje ( de fapt o vila mai mare - nu exista asociatie de proprietari) Daca stiti ce acte mi se solicita in acest caz pentru a avea sediul social aici-- activitate de birou, adica doar eu si laptopul - as fi tare recunoscator !!
- pot folosi in denumirea firmei KPMG plus alte cuvinte de diferentiere ?
Multumesc mult!
Infiinteaza cineva de pe aici firme cumva ?
ACTE NECESARE pentru infiintarea unei societati comerciale
Actele de identitate ale viitorilor asociati in original plus copii.
Dupa ce se alege forma de societate, se trece la urmatorii pasi:
· Alegerea obiectului de activitate al firmei, potrivit clasificarii CAEN; stabilirea obiectului principal de activitate si a obiectelor secundare de activitate.
· Contract de comodat (e necesara o copie a actului de proprietate al imobilului in care se declara sediul social.)
· Alegerea denumirii societatii
· Capitalul social - ce suma si alegerea bancii la care se doreste deschiderea contului. Capitalul social minim este de 2.000.000 lei pentru srl.
· Stabilirea administratorului societatii.
· Tipul de societate: microintreprindere, intreprindere mica sau mijlocie.
· Se alege ca firma sa fie platitoare de TVA sau nu.
3. Dupa stabilirea acestor aspecte se trece la pasii urmatori:
· Rezervarea denumirii societatii
· Incheierea contractului de inchiriere daca spatiul unde se desfasoara activitatea nu este proprietate.
· Intocmirea actului constitutiv.
· Declaratii ale asociatilor privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a fi asociati si administratori.
· Cazierele fiscale ale viitorilor asociati - se elibereaza de Directia Generala a Finantelor publice. (dureaza 5 zile)
· Deschiderea contului in banca si depunerea capitalului social. (de catre unul dintre asociati)
· Depunere specimen semnatura la Registrul Comertului sau la notarul public.
4. Dupa finalizarea acestor acte, se completeaza documentelor necesare de depus la Registrul Cometului.
(acte carora li se ataseaza si cele prevazute la art.3):

Poti contacta pe cineva din orasul de unde locuiesti pt infiintarea firmei.
Chestiile generale le stiu,ma interesa raspunsul la cel 2 probleme...Daca se poate!!!! Multumesc!
E o hotarare care stabileste doar cotele? Nu e o hotarare de partaj? (cum adica "i-a revenit 3/8").

Daca sunteti in indiviziune, veti avea nevoie si de semnatura celui de negasit pentru stabilirea sediului... (chiar daca inchirierea/comodatul ar putea fi, in opinia mea, valabil pe temeiul gestiunii de afaceri.... dar una-i teoria si alta practica).

Aveti nevoie si de acordul vecinilor in plan orizontal si vertical.

Cu denumirea ... nu v-as sfatui sa folositi o denumire de natura a crea confuzie...

romascanu, moderator
Da ,suntem in indiviziune...de cel care a disparut de 15 ani nu am cum sa dau....
Daca nu am activitate la sediu de ce imi trebuie acordul vecinilor ..... sunt tare ciufuti....
Multumesc!
De ce va faceti atatea probleme! Intocmiti contractul de comodat care se va semna de cei 3 coproprietari. Daca nu stiti sa semnati, exersati putin!(pentru cel care lipseste).