Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma poloneza
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma poloneza

Buna ziua,

Colaborez cu o firma poloneza care doreste infiintarea unei societati SRL sau reprezentanta in Romania.
Firma va fi de recrutare/ plasare forta de munca si pe viitor comert.
Care sunt pasii infiintarii societatii?
Este mai avantajos sa se deschida o reprezentanta sau sa se infiinteze o firma ?
Pentru recrutare/ plasare forta de munca este nevoie de autorizatii speciale?
Exista facilitati in ceea ce priveste taxele ( Exista un acord care sa permita evitarea dublei impozitari) ?
Va multumesc anticipat !
Etapele infiintarii unei societati comerciale sunt:
• Cerere (formular O.N.R.C.)
• Rezervarea denumirii firmei (în judeţ sau la nivel de ţară)
• Act constitutiv la întocmirea căruia trebuie lămurit, în mod obligatoriu:
- obiectul principal de activitate;
- obiectul secundar de activitate;
- denumirea firmei (cu numărul rezervării eliberate de către O.N.R.C.);
- asociaţii / administratorii firmei;
- aportul la capitalul social al fiecăruia dintre asociaţi, precum şi cota de participare la beneficii şi pierderi;
- stabilirea capitalului social
• Cazier fiscal al fiecăruia dintre asociaţii şi administratorii firmei (se solicită de la ONRC în momentul depunerii întregii documentaţii)
• Contract de comodat / închiriere al spaţiului unde se stabileşte sediul social
• Acordul asociaţiei de proprietari / locatari (dacă sediul va fi într-un bloc de locuinţe)
• Acordul vecinilor (situaţi pe orizontală şi verticală cu apartamentul, dacă sediul va fi într-un bloc de locuinţe)
• Extras CF al sediului social nu mai vechi de 30 de zile
• Copie C.I./ Paşaport asociaţi
• Specimen de semnătură al administratorului (administratorilor) firmei (se dă la sediul ONRC în momentul depunerii întregii documentaţii)
• Declaraţii ale asociaţilor firmei (autentificate, ori de notarul public, ori la sediul ONRC, ori de un avocat)
• Procura asociaţilor pentru persoana împuternicită să depună dosarul la O.N.R.C. (autentificată)
• Dovada depunerii capitalului social la banca aleasă de asociaţii firmei
• Declaraţie (formular O.N.R.C.) semnată de către unul dintre asociaţi (model declaraţie asociat cu / fără activitate la sediu )
• Vectorul Fiscal - Anexa 1
In legatura cu evitarea dublei impuneri intre Romania si Polonia exista un Acord in acest sens din 23 iunie 1994.
Mult succes!
Buna ziua,

Multumesc frumos pentru raspuns.

Mai am totusi o nelamurire ( de fapt mai multe )...este recomandata infiintarea unei companii Romane sau a unei reprezentante?
Din punct de vedere al taxelor / facilitati ( compania mama are 2 " fice" una in polonia si una in singapore) care ar fi mai avantajoasa a fi folosita?

Multumesc inca o data!