Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale agentie pentru recrutare si plasare a fortei de munca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

agentie pentru recrutare si plasare a fortei de munca

Buna ziua, m-ar interesa daca stie cineva sa imi spuna care sunt pasii, conditiile si procedeele de infiintare a unei agentii sau S.C. cu activitate de recrutare si plasare a fortei de munca. Astept sfaturile dumneavoastra cat mai curand. Va multumesc
Pasii sunt aceiasi ca in cazul infiintarii oricarei societati comerciale.
• Cerere (formular O.N.R.C.)
• Rezervarea denumirii firmei (în judeţ sau la nivel de ţară)
• Act constitutiv la întocmirea căruia trebuie lămurit, în mod obligatoriu:
- obiectul principal de activitate;
- obiectul secundar de activitate;
- denumirea firmei (cu numărul rezervării eliberate de către O.N.R.C.);
- asociaţii / administratorii firmei;
- aportul la capitalul social al fiecăruia dintre asociaţi, precum şi cota de participare la beneficii şi pierderi;
- stabilirea capitalului social
• Cazier fiscal al fiecăruia dintre asociaţii şi administratorii firmei (se solicită de la ONRC în momentul depunerii întregii documentaţii)
• Contract de comodat / închiriere al spaţiului unde se stabileşte sediul social
• Acordul asociaţiei de proprietari / locatari (dacă sediul va fi într-un bloc de locuinţe)
• Acordul vecinilor (situaţi pe orizontală şi verticală cu apartamentul, dacă sediul va fi într-un bloc de locuinţe)
• Extras CF al sediului social nu mai vechi de 30 de zile
• Copie C.I./ Paşaport asociaţi
• Specimen de semnătură al administratorului (administratorilor) firmei (se dă la sediul ONRC în momentul depunerii întregii documentaţii)
• Declaraţii ale asociaţilor firmei (autentificate, ori de notarul public, ori la sediul ONRC, ori de un avocat)
• Procura asociaţilor pentru persoana împuternicită să depună dosarul la O.N.R.C. (autentificată)
• Dovada depunerii capitalului social la banca aleasă de asociaţii firmei
• Declaraţie (formular O.N.R.C.) semnată de către unul dintre asociaţi (model declaraţie asociat cu / fără activitate la sediu )
• Vectorul Fiscal - Anexa 1
Dupa ce v-ati constituit societatea care are ca obiect de activitate selectia si plasarea de forta de munca trebuie sa mergeti la ITM -ul de care apartineti pentru a va lua in evidenta.
Ar mai fi, desigur, chestiuni ulterioare constituirii unei societati comerciale, cum ar fi obligativitatea angajarii unei persoane in maxim 60 de zile.
Mult succes!
Va multumesc mult inca o data.
Cu placere!:D