Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale As dori sa deschid un SRL,ma puteti indruma???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

As dori sa deschid un SRL,ma puteti indruma???

Sunt absolventa a facultatii de drept, nu lucrez, sunt la inceput si incerc sa ma descurc intr-un fel. Am tot ascultat discutiile despre consilierii juridici, dar nimeni nu raspunde clar sa poti stii un lucru sigur!
As dori sa va intreb ce acte iti trebuie pt infiintare de SRL?Si daca se poate si institutiile unde se platesc toate taxele?
Daca acest SRL, il fac pe numele meu, pot apoi sa profesez ca si consilier juridic in firma mea in baza unui CIM??? Am citit undeva, ca este posibil, dar as vrea sa ma indrumati catre o lege
SRL ar putea avea ca obiect de activitate-consultanta juridica???
Care ar fi costurile pt infiintare unui SRL?
Ar fi mai bine sa infiintez SRL pe numele mamei mele???daca nu se poate pe numele meu?
SRL-uri cu obiect de acvtivitate consultanta juridica nu se pot infiinta.
Da, te poti angaja in societatea pe care vrei s-o infiintezi ... vezi Legea nr.31/1990 - art.196 ind.1

pentru documentele care trebuie sa le depuneti la Registrul Comertului : [ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
sunt in SB, nu sunt in Bucuresti,
Ce obiect de activitate as putea sa aleg? prestari servicii??
sa ne intelegem: poti sa fii consilier juridic al societatii tale, nu sa prestezi servicii juridice tertilor! Activitatea societatii trebuie s-o alegi in functie de ceea ce vei face.
Obiectul de activitate il puteti stabili dvs in functie de ce doriti sa faceti
ok, va multumesc