Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale costuri infiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

costuri infiintare SRL

buna ziua

vreau sa infiintez un srl cu un capital social de 200ron si 5 coduri CAEN

spuneti-mi care sunt costurile infiintarii firmei si ordinea abordatii institutiilor.

va multumesc
preturile le gasiti pe site-ul onrc

www.onrc.ro
MYRA CIMPEAN , Avocat
Buna,
costurile pentru infiintarea unui SRL sunt urmatoarele:
- 50 lei rezervarea de denumire;
- 200 lei capitalul social - in functie de banca la care iti deschizi cont se plateste un comision intre 100-150 lei ;
- 400 lei taxe registrul comertului.

Asociatul / asociatii SRL-ului trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere in sensul ca sunt indeplinite cerintele prevazute de lg 31 / 1990 pentru detinerea calitatii de asociat si administrator daca este cazul, de asemenea, administratorul trebuie sa dea specimenul de semnatura. Aceste declaratii, inclusiv specimenul de semnatura pot fi date in fata judecatorului delegat de la ORC si sunt scutite de taxe; se pot da si la notar si consta aproximativ 50 lei / exemplar.

La toate acestea se adauga onorariul avocatului, care variaza in functie de avocat.

2dsmart a scris:

buna ziua

vreau sa infiintez un srl cu un capital social de 200ron si 5 coduri CAEN

spuneti-mi care sunt costurile infiintarii firmei si ordinea abordatii institutiilor.

va multumesc

Acte necesare infiintare
Cerere (formular O.N.R.C.)
Rezervarea denumirii firmei (in judet sau la nivel de tara)
Act constitutiv
- obiect principal de activitate;
- obiect secuntar de activitate;
- denumire firmei (cu numarul rezervarii eliberate de catre O.N.R.C.);
- asociatii / administratorii firmei;
- aportul la capitalul social al fiecaruia dintre asociati;
Cazier fiscal al fiecaruia dintre asociatii si administratorii firmei
Contract de inchiriere al spatiului unde se stabileste sediul social
Acordul asociatiei de proprietari / locatari
Acordul vecinilor (riveranii)
Copie actului de proprietate al sediului social
Copie C.I./ Pasaport asociati
Specimen de semnatura al administratorului (administratorilor) firmei
Declaratii ale asociatilor firmei (autentificate)
Procura asociatilor pentru persoana imputernicita sa depuna dosarul la O.N.R.C. (autentificata)
Dovada depunerii capitalului social la banca aleasa de asociatii firmei
Declaratie (formular O.N.R.C.) semnata de catre unul dintre asociati (model declaratie asociat cu / fara activitate la sediu )