avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... salariat in cadrul pfa / ordonanta 58
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

salariat in cadrul pfa / ordonanta 58

Sunt PFA - profesii liberale. Daca ma-s angaja in cadrul PFA-ului mai trebuie sa platesc contributiile stipulate in ordonanta 58? (cas, sanatate, somaj).
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 12:33, 11 Septembrie 2010
binenteles!intrati sub incidenta ord.85
@ccg-mau:
Nu va puteti angaja, iar, profesia liberala nu este PFA.
Acum nu este cazul aplicarii OUG nr. 58/2010 ci a OUG nr. 82/2010.
Daca nu sunteti angajat la alt loc de munca se plateste CAS conform Legii nr. 19/2000 si contributie de sanatate conform Legii nr. 95/2006.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu se mai platesc taxele de 10% si 0.5% pt pfa-uri ContSters159316 ContSters159316 stimati colegi rog o lamurire am aflat cum ca nu s-ar mai plati din septembrie taxele de 10% si 0.5 % pentru PFA-URI. stiti ceva? (vezi toată discuția)
Urgent-pfa oana dragomir oana dragomir ma poate ajuat si pe mine cineva cu urmatoarea problema: legea 82/2010 se aplica si PFA-urilor sau numai drepturilor de autor? exemplu taximetristii trebuie ... (vezi toată discuția)
Notar - contributii lylyan lylyan Ca notar am ctr cass cf decl 200 si 220 am ctr cu casa de pensii mai vechi pe o suma mai mica de 2500 lei S-a modificat ordonanta in ce ma priveste? mai ... (vezi toată discuția)