Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis suspendat abuziv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis suspendat abuziv

Intr-o intersectie foarte cunoscuta, s-a anulat banda de decelerare pentru viraj stanga, de mai bine de o luna, insa marcajul cu linie dubla continua, arata clar existenta benzii. E drept ca din cand in cand il mai vopsesc si ei dupa cum am auzit ulterior.
Ne mai circuland de mult pe acolo, m-am incadrat pentru viraj stanga ca de obicei, adica regulamentar.
Dar atat timp cat vopseaua era cam stearsa adica parea ca o linie uzata de timp si vreme cum se intalnesc foarte des pe drumurile romanesti si comform cu marcajul eu m-am incadrat pentru stanga, am asteptat sa se faca verde la semafor si am trecut.
Politia astepta si ea paralel cu mine la semafor, m-a lasat sa fac stanga, apoi m-a oprit si mi-a suspendat permisul.
Va rog sa-mi ziceti cum se procedeaza in instanta, caci am facut contestatie si in curand am infatisarea la proces.
Astept raspunsul dv pe adresa de email : teodor_erwin@yahoo.com
Va prezentati la primul termen daca nu ati facut cerere de judecare in lipsa . Ar trebui sa studiati dosariul cu probatoriul depus de politie .
Daca linia dulba continua era stearsa iar in intersectie nu era vreun indicator ce restrictioneaza virajul la stanga , ar trebui sa depuneti niste planse foto si ati putea dovedi nelegalitatea PV .