Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am tamponat o mașină care a intrat în fața mea iar ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am tamponat o mașină care a intrat în fața mea iar poliția m-a găsit vinovat. Ce mă sfătuiți să fac?

Buna,
Am avut un incident zilele trecuta , ma aflam la semafor la o intersectie cu doua benzi pe sens , benzile fiind delimitate cu marcaj continuu logitudinal ( a doua banda obligatoriu la stanga ,iar prima banda pentru deplasarea inainte si la dreapta). Eu ma aflam pe prima banda in coloana , in momentul in care semaforul s-a facut verde si am inceput sa ma deplasez (in dreapta ) un conducator de pe a doua banda a intrat in fata mea intre mine si autovehiculul din fata mea , iar in curba a franat brusc si eu nu am mai apucat sa il evit . Precizez din nou ca intre benzi de afla linie continua . In urma constatarilor politia m-a gasit pe mine vinovat pentru ca nu am pastrat distanta regulamentara intre masini . Intre mine si masina care se afla initial in fata mea era o distanta regulametara , automat cum celalalt sofer s-a bagat intre noi distanta regulamentara nu a mai exista si de aceea s-a produs tamponarea . Eu consider ca sunt nevinovat . Ce ma sfatuiti sa fac ?
P. S. Am si filmarile de la o benzinarie din apropiere pe care se poate vedea tot incidentul .
Manuela Rășină, administrator
Contestati pv in termen de 15 zile de la comunicare si solicitati admiterea probei video.
Formulati plangere contraventionala in termenul de 15 zile de la comunicare. Solicitati proba cu inscrisuri (planse foto), interogatoriul paratului , martori (daca aveti) si, eventual, expertiza dinamicii accidentului.
Formulati plangere contraventionala, depuneti filmarea si solicitati efectuarea unei expertize tehnice pentru stabilirea dinamicii producerii accidentului, posibilitatile de evitare a accidentului, de catre cine si prin ce manevre.
ing. Ioan Ciobanu