avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare

Salut! am avut si eu nefericirea de a fi implicat intr-un accident pe un drum cu doua benzi pe sens, accident in care am fost implicate 4 autoturisme.

Eram 3 din cele 4 autoturisme implicate in accident pe banda a 2-a (cea de langa axul drumului), cand cel de-al 4lea autoturism a inceput o manevra de schimbare a benzi (de pe 1 pe 2). Partea interesanta este ca in momentul intrarii pe banda 2 a autoturismului de pe banda 1 , primele 2 autovehicule de pe banda (2) se tamponeaza usor...eu nemaivand distanta necesara de a opri sau ocoli autoturismul intrat de pe banda 1 il tamponez in partea din spate dreapta, acesta la randul lui tamponeaza unul din autoturismele implicate in primul accident cu partea dreapta fata in bara din stanga barei spate.

Politia nu se deplaseaza la locul accidentului, iar din ce declara conducatorul autoturismului de pe banda 1, si faptul ca lovirea in cazul meu a fost din spate...eu sunt scos de vina.


am vreo sansa in instanta?

Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 16:14, 1 Iulie 2015
Ciprian_m89 a scris:

Politia nu se deplaseaza la locul accidentului, iar din ce declara conducatorul autoturismului de pe banda 1, si faptul ca lovirea in cazul meu a fost din spate...eu sunt scos de vina.

Daca dvs. aveti avarie doar in partea din fata, nu si in spate, in 99,999% din cazuri sunteti vinovat, pentru motivul de nepastrare distanta corespunzatoare pentru oprire in siguranta.

Dvs. ce spuneti, ca nu ati fi vinovat? Sau ce? Adica pe ce probe va ganditi sa va aparati eventual in instanta?
ma refer la faptul ca nu aveam cum sa pastrez o distanta regulamentara fata de conducatorul ce a intrat in fata mea de pe banda 1 in momentul tamponarii primelor 2 autoturisme...
Ultima modificare: Vineri, 12 Iunie 2015
Ciprian_m89, utilizator
Faceti contestatie, cereti expertiza, depuneti foto daca ati facut atunci la locul tamponarii, aduceti martori, etc, legea va permite. Cat despre solutia instantei, nu putem face pronosticuri pe forum, pur si simplu sunt prea multe elemente de care se va tine cont, plus interpretarea judecatorului.
trandafir2 a scris:

Faceti contestatie, cereti expertiza, depuneti foto daca ati facut atunci la locul tamponarii, aduceti martori, etc, legea va permite. Cat despre solutia instantei, nu putem face pronosticuri pe forum, pur si simplu sunt prea multe elemente de care se va tine cont, plus interpretarea judecatorului.


Cauza este interesanta si, in acelas timp, complicata. Depuneti plangere contraventionala in termen de 15 zile la Judecatoria la care este arondat locul accidentului. Solicitati efectuarea unei expertize judiciare. Sunt foarte curios care vor fi concluziile expertize. Mai reveniti.
ing. Ioan Ciobanu
Cereti expertiza si toat ce se poate (probe) ,autorul moral este cel care a perturbat traficul dar nu si in Romania .
Daca sustineti ca nu aveati cum sa pastrati distanta se poate sa ramaneti si fara carnet deoarece cineva care nu stie care e pedala de frana nu poate fi sofer .
Un avocat ar fi bine sa va reprezinte in toata povestea ,sa demonstreze ca din cauza aceluia care a schimbat banda s-a produs accidentulsi urmarile sunt datorate starii drumului (pata de ulei ,nisip/pietris) .

Alte discuții în legătură

Schimbarea benzii fara asigurare versus nu am pastrat distanta regulamentara Dorin31 Dorin31 salut, Acum cateva zile eram pe J L Calderon, strada cu sens unic si 2 benzi pe sens. La un semafor strada se bifurca, banda din stanga se continua spre ... (vezi toată discuția)
Accident rutier danielbng danielbng Am avut un accident rutier in care eu am iesit de pe un drum secundar pe un drum principal,virand la stanga, am vazut tirul care venea din dreapta care avea o ... (vezi toată discuția)
Am tamponat o mașină care a intrat în fața mea iar poliția m-a găsit vinovat. ce mă sfătuiți să fac? Mariusssssss Mariusssssss Buna, Am avut un incident zilele trecuta , ma aflam la semafor la o intersectie cu doua benzi pe sens , benzile fiind delimitate cu marcaj continuu ... (vezi toată discuția)